Γκρίζλις-Λέικερς 124-136: Ο ΛεΜπρόν τελείωσε τη δουλειά με triple-double
Οι Λος Άντζελες Λέικερς (41-32) επιβλήθηκαν των Μέμφις Γκρίζλις (24-49) με 124-136, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες στη regular season
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς περιορίστηκε σε ρόλο θεατή στην τεράστια νίκη επί των Μπακς στη δεύτερη παράταση όμως επέστρεψε στη δράση τα ξημερώματα της Πέμπτης 28/3, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη επί των Γκρίζλις με 124-136.
Ο King γέμισε τη στατιστική του με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 12 ασίστ για τους Καλιφορνέζους που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 41-32 και συνεχίζουν να διεκδικούν μια θέση στην εξάδα της Δύσης, μολονότι παρατάχθηκαν δίχως τον Άντονι Ντέιβις.
Από 'κει και πέρα, ο Ρούι Χατσιμούρα πρόσθεσε 32 πόντους και ο Ντ' Άντζελο Ράσελ είχε 23 πόντους στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη των Λέικερς. Όσον αφορά τους Γκρίζλις, ο Ντέσμοντ Μπέιν πέτυχε 26 πόντους και μοίρασε 16 ασίστ, επίδοση που συνιστά ρεκόρ καριέρας.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.