Στο 3ο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 82-80 από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ και πρέπει να κερδίσει τη Μεγάλη Πέμπτη (19:45) για να πάει στο 2-2 και να στείλει τη σειρά στη Βαρκελώνη.
Διαιτητές στον αγώνα του ΣΕΦ ήταν οι Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μεντί Ντιφαλά (Γαλλία) και Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία) με τον Ολυμπιακό να "φωνάζει" για την επαναφορά του Σατοράνσκι (τον δικαίωσε η Euroleague) και για το φάουλ του Πετρούσεφ στον Πάρκερ (σωστή απόφαση σύμφωνα με τη Euroleague).
Την διαιτητική τριάδα του ΣΕΦ η Euroleague αποφάσισε να την στείλει την Μεγάλη Πέμπτη στο Βελιγράδι για να σφυρίξουν το παιχνίδι της Μακάμπι με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα από το Ισραήλ μετά τη νίκη της Μεγάλης Τρίτης είναι στο 2-1 και εάν κερδίσει και την Μεγάλη Πέμπτη (21:45) προκρίνεται στο Final Four.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town