Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. ύπτιο ο Χρήστου
Το πέτυχε στην πρώτη ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης της Θεσσαλονίκης
Ο Απόστολος Χρήστου πήρε πίσω το πανελλήνιο ρεκόρ των 200μ. ύπτιο, καταγράφοντας το εντυπωσιακό 1:56.34, κατά την 1η ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης, στο Ποσειδώνιο της Θεσσαλονίκης.
Ο αθλητής του Ολυμπιακού ήταν επί χρόνια ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ, είδε όμως τον 19χρονο Απόστολο Σίσκο να το καταρρίπτει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, τον περασμένο Φεβρουάριο, όταν κολύμπησε δύο φορές (προκριματικό και τελικό) σε 1:56.64.
Ο Χρήστου φάνηκε αποφασισμένος να πάρει τη... ρεβάνς, πήρε τη νίκη στο αγώνισμα και ξαναέκανε δικό του το πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ ταυτόχρονα επιβεβαίωσε το όριο για τους Ολύμπιακούς Αγώνες. Ο Σίσκος πήγε κι αυτός κάτω από το όριο για το Παρίσι, αλλά αρκέστηκε στη δεύτερη θέση με 1:57.23.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town