Ηττήθηκε 30-26 από την Βάλουρ στην Ισλανία ο Ολυμπιακός - Στο χέρι του ο ευρωπαϊκός τίτλος στο χάντμπολ στη ρεβάνς

Ο επαναληπτικός τελικός  EHF European Cup θα διεξαχθεί το επόμενο Σάββατο το πιθανότερο στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 30-26 από την πανίσχυρη Βάλουρ στην Ισλανδία, στον ιστορικό πρώτο τελικό του EHF European Cup αλλά ελπίζει στην κατάκτηση του τροπαίου στη ρεβάνς.

Ο δεύτερος τελικός του EHF European Cup, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ισλανδική ομάδα, θα διεξαχθεί, εκτός απροόπτου, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (απομένουν κάποιες τυπικές λεπτομέρειες, που αναμένεται να διευθετηθούν την Κυριακή 19/5), το άλλο Σάββατο (25/5) στις 20:00.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και «μπήκε» στο ματς με 2-0 προβάδισμα, με τέρματα των Σλίσκοβιτς (3:05) και Σάββα (4:22). Η Βάλουρ ισοφάρισε σε 2-2, αλλά Σλίσκοβιτς (6:39) και Πασσιάς (7:20) έδωσαν και πάλι «αέρα» δύο γκολ στον Θρύλο, ο οποίος με τον Βίντα στην κόντρα, προηγήθηκε με 5-3, στο 9:34. Η ισλανδική ομάδα προσπέρασε για πρώτη φορά (7-6), αλλά ο Σάββας «απάντησε» (13:49, 15:17) και με δύο γκολ, έβαλε τους «ερυθρόλευκους» και πάλι μπροστά (7-8). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ, με τον Σάββα να «χτυπάει» ξανά, στο 28ο λεπτό, για το 14-13, φτάνοντας τα πέντε τέρματα! Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 14-14, σκορ με το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ για ένα γκολ (15-14, 16-15, 17-16, 18-17), αλλά μετά την ισοφάρισε του Σάββα σε 18-18, στο 38:39, ακολούθησε 3-0 σερί από τους Ισλανδούς, οι οποίοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 (21-18). Ωστόσο, με τέρματα των Τζίμπουλα (41:28), Βίντα (44:15) και Σάββα (45:58), ο Ολυμπιακός επέστρεψε και ισοφάρισε σε 21-21! Η ομάδα του Ρέικιαβικ έφτασε στο 23-21, ο Σάββας μείωσε σε 23-22, στο 48:48, με τον Κάβτσιτς να ισοφαρίζει σε 24-24, στο 51:30. Η Βάλουρ ξέφυγε με 27-24, στη συνέχεια, με 29-25 και τελικά, επικράτησε με 30-26 των «ερυθρόλευκων».

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 7-7, 9-9, 11-11, 14-14 (ημιχ.), 16-15, 20-18, 21-20, 23-22, 27-25, 30-26

Βάλουρ (Όσκαρ Όσκαρσον): Γκούσταβσον, Γκίσλασον 2, Γιόνσον 3, Σίγκουρντσον, Πόρνταρσον, Πάλσον, Όσκαρσον 10, Στεφάνσον 2, Γκούσταφσον 1, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 5, Ντόρντμπεργκ 1, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης, Σάββας 10

Διαιτητές: Γερλέτσκι-Λάμπουν (Πολωνία), Δίλεπτα: 2/4, Πέναλτι: 2/2-4/4

Youth Pass: Όσα πρέπει να ξέρετε για τους δικαιούχους και τη διαδικασία - Πότε καταβάλλεται, πού εξαργυρώνεται

Διδυμότειχο: Στο σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου ή σε παθολογικά αίτια θα αποδοθεί ο θάνατος του 4μηνου βρέφους

Λάκης Γαβαλάς: Απατεώνες με ράσα, δεν είναι μοναχοί αυτοί - Με ποινικό μητρώο ο ιερωμένος που τον έβρισε