Basket League: Ο Παναθηναϊκός νίκησε 83-76 τον Ολυμπιακό, μείωσε σε 2-1 νίκες και έμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου

Ο Παναθηναϊκός λύγισε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου - Την Τετάρτη (12/6) το Game 4 στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται μία νίκη για να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος

6248122
Παράταση αγωνίας στη φετινή μάχη του τίτλου στη Stoiximan Basket League.

Η νίκη του Παναθηναϊκού έδωσε νέο ενδιαφέρον στη σειρά των τελικών, αποτρέποντας τον Ολυμπιακό από το να «σκουπίσει» τον αιώνιο αντίπαλο του, ο οποίος όμως εξακολουθεί να έχει το πλεονέκτημα καθώς προηγείται με 2-1 νίκες και έχει το Game 4 στο ΣΕΦ.

Κι ο τρίτος τελικός ήταν δραματικός με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με μεγάλες διαφορές (40-24, 60-49), αλλά τον Ολυμπιακό να πλησιάζει (61-59 στο 30') και να προσπερνά (για μία και μοναδική φορά) με 72-73 στο 35', όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έκαναν μαζεμένα λάθη και ο ΠΑΟ με επιμέρους σκορ 13-3 έφτασε στη νίκη.

Ιδιαίτερα δυνατό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του αγώνα, κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες πήγαν στο bonus των βολών πριν συμπληρωθεί καλά-καλά το πρώτο πεντάλεπτο στο ματς. Υπήρχε απόλυτη ισορροπία και στο σκορ (13-13 στο 5') με τον Ματίας Λεσόρ να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια και να κυριαρχεί στην «ερυθρόλευκη» ρακέτα με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο έχοντας 8 πόντους με 4/4 δίποντα και 3 ριμπάουντ για το 23-18 των «πρασίνων». Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν μετρήσει 9/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα. 5/7 βολές, 6-2 ριμπάουντ αλλά μόλις μία ασίστ για δύο λάθη. Αντίστοιχα οι Πειραιώτες (Μιλουτίνοφ 6π., Γουόκαπ 5π.) είχαν 5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3-2 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 3 λάθη.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wkbi3298j5)

Η διαφορά έφτασε και στο +7 για τον Παναθηναϊκό (25-18) με την έναρξη της 2ης περιόδου, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο (6π., 3/3δίπ., 5ριμπ.) να βγάζει τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και να αποδεικνύεται στον «x-factor» των «πρασίνων» για το +16 (40-24) στο 17'. Ο Έλληνας σέντερ «καθάριζε» όλες τις φάσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ώρα που ο Κέντρικ Ναν (15π., 6/8δίπ., 1/4τρ., 2ριμπ., 2ασ.) είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και αποτελούσε τη μόνιμη απειλή για το καλάθι των «ερυθρολεύκων».

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wkpzdpphf5)

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το «μομέντουμ» και δέχτηκαν επιμέρους σκορ 10-3 από τον Ολυμπιακό που βρήκε τις λύσεις που ήθελε στο συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού, για να κλείσει το ημίχρονο στο 43-34.

Στο πρωτο μισό του 3ου τελικού, ο Παναθηναϊκός είχε μετρήσει 76% στα δίποντα με 16/21, ενώ είχε επίσης 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 12-5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη. Την ίδια ο Ολυμπιακός που είχε πάρει πράγματα από τους Πίτερς (8π., 3/9 σουτ), Μιλουτίνοφ (9π., 2ριμπ.) μέτρησε στο ημίχρονο 9/21 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/6 βολές, 7-7 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 6 λάθη.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wks9f5te69)

Μ' ένα γρήγορο 4-0 ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο +13 (47-34) με την έναρξη του β' μέρους ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και μπόρεσαν να πάρουν πόντους στο τρανζίσιον για το 49-41 στο 23'. Ο Αιζάια Κάνααν είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του έχοντας σημειώσει επτά γρήγορους πόντους έως το 52-44. Εξαιρετικός στην επίθεση και και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, με τον Ολυμπιακό να μειώνει ακόμα περισσότερο (55-49) στο 26'.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wl3pw2b9q1)

Οι «πράσινοι» σταμάτησαν να απειλούν από μέσα και προσπαθούσαν να βρουν σκορ από την περιφέρεια. Ακόμα και έτσι η διαφορά επέστρεψε στο +10 (59-49) ενώ είχαν φορτωθεί από πλευράς Ολυμπιακού με τρία φάουλ οι Μιλουτινοφ και Πετρούσεφ. Και πάλι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με την ίδια μεθοδικότητα και μάλιστα πλησίασαν στους στο καλάθι (61-59) με τη λήξη της 3η περιόδου (σ.σ. με αυτοκαλάθι του Χουάντσο), έχοντας μετατρέψει εκ νέου τον 3ο τελικό σε πραγματικό ντέρμπι.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wlen2klg35)

Συγκεκριμένα «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 10-2 έχοντας κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 15/32 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 8/11 βολές, 12-13 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 9 λάθη, ενω στον αντίποδα οι «πράσινοι» είχαν 20/28 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 9/15 βολες, 17-8 ριμπάουντ, αλλά μόλις 7 ασίστ για 10 λάθη.

Στο 32' το ματς ξεκίνησε από την... αρχή καθώς ο Ολυμπιακός είχε πραγματοποιήσει το ολικό come back ισοφαρίζοντας το ματς στους 64 πόντους και στη συνέχεια στους 66 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εκείνος που ανέλαβε δράση στη συνέχεια και μαζί με τον Κέντρικ Ναν οδήγησαν το «τριφύλλι» σε σερί 6-0 για το 72-66 στο 34' πριν «απαντήσει» άμεσα ο Ολυμπιακός με δικό του 0-7 για το πρώτο του προσπέρασμα στο ΟΑΚΑ (72-73) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Λεσόρ με γκολ φάουλ στα 3:45 έφερε εκ νέου τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ (75-73) δίνοντας νέα πνοή στο στην ομάδα του. Ακολούθησε τρίποντο του Παπαπέτρου στα 3:15 για το 78-73 όπως επίσης και ένα λέι απ του Σλούκα στα 2:40 για το 80-73 για το 8-0 σερί.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wlsnhpcrjd)

Ήταν το σημείο όπου το ΟΑΚΑ... κόχλαζε, με τον Παναθηναϊκό να είχε πάρει ολοκληρωτικά το μομέντουμ δύο λεπτά πριν από το τέλος του μεγάλου ντέρμπι. Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το σημείο - κλειδί προκειμένου να πάρει εκ νέου το «τριφύλλι» τα ηνία στο σκορ μέχρι την τελική επικράτηση και το 1-2 στη σειρά.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wlwnyajk15)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1wm2aip7kzl)

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2
Game 1: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89
Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-86
Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76
Game 4: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 12/06, 21:15
Game 5: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 14/06, 21:15 * αν χρειαστεί

Πύργος: Νεκρή, μαχαιρωμένη στον λαιμό βρέθηκε η 11χρονη που είχε εξαφανιστεί - Ομολόγησε 37χρονος

Ευρωεκλογές 2024 - Politico: Πέντε πράγματα που πρέπει να ξέρουμε για την κάλπη - Συντριβή Μακρόν, ακροδεξιά και Ευρωβουλή

Ευρωεκλογές 2024: Συγκινημένος ο Κύπριος YouTuber Φειδίας που βγήκε ευρωβουλευτής - «Δεν το πιστεύω, αγαπώ σας»