Basket League: Ο Παναθηναϊκός 88-85 τον Ολυμπιακό και ο τίτλος θα κριθεί σε 5ο ματς στο ΟΑΚΑ

Ο ΠΑΟ έκανε το break στον 4ο τελικό της Basket League, ισοφάρισε σε 2-2 νίκες και όλα θα κριθούν την Παρασκευή (14/6) στο ΟΑΚΑ

pao-m
Ο Παναθηναϊκός έπαιξε έναν ακόμη τελικό με την πλάτη στον τοίχο και τον κέρδισε και αυτόν (85-88) ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2. Ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στο ΟΑΚΑ (14/06), Οι «πράσινοι» όταν βρέθηκαν 11 πόντους πίσω δεν πανικοβλήθηκαν και με πρωταγωνιστές τους Ναν, Γκραντ και Λεσόρ πήραν μία σπουδαία νίκη μένοντας «ζωντανοί» στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν πολλά λάθη, είχαν τραγικά ποσοστά και γνώρισαν δικαίως την ήττα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε δύο λάθη και με το 5-0, τον Αταμάν σε τάιμ άουτ. Ο Τούρκος τεχνικός ηρέμησε τους παίκτες του οι οποίοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν κι όχι απλά να μειώσουν, αλλά να προσπεράσουν με καλάθι του Λεσόρ (9-10, 5’). Παπανικολάου και Γουόκαπ είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με δικά τους καλάθια επανέφεραν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (16-14, 8’) με τους Μιλουίνοφ και Γουίλιαμς Γκος να αναλαμβάνουν για το 22-17.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1y9mdg9qbnt)

Η είσοδος Σλούκα, Γκριγκόνις και Αντετοκούνμπο κατάφερε να βρει πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά ο Γουίλιαμς Γκος έκανε το ίδιο πράγμα εκμεταλλευόμενος την άμυνα του Ναν (30-24, 14’). Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα, αλλά ένα εύστοχο τρίποντο του Πετρούσεφ ήταν αυτό έδωσε διψήφια διαφορά πόντων (39-29, 16’). Με τον Παπανικολάου στο «4» και τον Λαρεντζάκη να φτάνει τους 10 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν σε θέση οδηγού με… αέρα (47-36, 18’). Σλούκας και Ναν φρόντισαν να προσφέρουν πόντους, αλλά την καλύτερη ψυχολογία στους φιλοξενούμενους την έδωσε ο Γκραντ που βρήκε στόχο από τα 10 μέτρα στο τέλος της ανάπαυλας ρίχνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (51-44, 20’).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1y9zix22y55)

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες σκόραραν με μεγαλύτερη δυσκολία, τουλάχιστον στα πρώτα της λεπτά. Ο Γκραντ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο παρκέ και με δικές του προσπάθειες κατάφερε να φέρει τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ (54-52, 25’). Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους, έκαναν λάθη και μαζί εύκολους πόντους στον Ναν που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (54-56, 27’). Χάρη στον Κάνααν οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ορισμένες λύσεις (64-64, 30’).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1yaq6dq3xrt)

Το πρωτάθλημα του Ολυμπιακού ή η επιστροφή των τελικών στο ΟΑΚΑ για Game 5 θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι λεπτομέρειες θα έκαναν τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρεις βολές του Πετρούσεφ κι ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε ψύχραιμος διατηρώντας την ισορροπία (70-70, 33’). Ο Ναν είχε πάρει φορά και ήταν αυτός που έκανε το 71-77 (35’) βάζοντας πίεση στον Ολυμπιακό, όχι μόνο ως προς το αποτέλεσμα, αλλά και ψυχολογική.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1yay3xj1rv5)

Ο Αμερικανός γκαρντ των φιλοξενούμενων διέλυε κάθε άμυνα είτε με σκορ είτε με ασίστ και ο Λεσόρ με κάρφωμα μετέτρεψε το σκορ σε 73-81 (36’). Στο χρόνο που απέμενε οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας με τον Πίτερς σε 83-85 (39’). Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έκανε το 83-86 με 40’’ για τη λήξη και στη συνέχεια ο Κάνααν σε δύο ανενόχλητα τρίποντα αστόχησε.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1ybghis02nd)

Ο Ναν που φημίζεται για την ευστοχία του από τη γραμμή έκανε 0/2 και ο Γκος με 1/2 έκανε το 84-86. Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ ως όφειλε (10’’ για τη λήξη έμεναν), ο Γκραντ ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 84-88. Ο Παπανικολάου κέρδισε δικαίωμα για τρεις βολές (4.6 για το φινάλε) αλλά με 1/3 (αστόχησε εσκεμμένα στην τελευταία) δεν άλλαξε τίποτα και το ματς ολοκληρώθηκε με 85-88.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1ybir9twt7l)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Αρχικά έπαιξε ρόλο το τρίποντο του Γκραντ από το κέντρο στο φινάλε του ημιχρόνου. Κυρίως στην ψυχολογία. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +8, ο Ολυμπιακός εξαπέλυσε την τελική του αντεπίθεση και μείωσε σε 83-85 με 1:40 για τη λήξη. Και ξαφνικά ξεκίνησε ρεσιτάλ αστοχίας και στις δύο πλευρές. Ναν και Λεσόρ έχαναν βολές, ο Κάνααν δύο εντελώς ελεύθερα τρίποντα και τελικά μόνος ψύχραιμος αποδείχθηκε ο Γκραντ ο οποίος με 2/2 διαμόρφωσε το 84-88. Ο Παπανικολάου κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με 1/3 έφερε το ματς στο 85-88, δεν άλλαξε τίποτα και οι ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τελευταία φορά σε 48 ώρες στο ΟΑΚΑ.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κέντρικ Ναν είναι ο κορυφαίος σκόρερ που αγωνίζεται στην Ευρώπη και το απέδειξε ξανά. Ο Αμερικανός τελείωσε με 25 πόντους (7/10διπ., 3/8τριπ., 2/4β.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Σπουδαία δουλειά και από τον Τζέριαν Γκραντ με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έδειξε κουρασμένος και έμεινε στους 6 πόντους, στα 3 ριμπάουντ και στις 2 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ματίας Λεσόρ είχε εξάρσεις και πρόσφερε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ ενώ κομβική παρουσία είχε και ο Χουάντσο Έρνανγκόμεθ με 7 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε τρομερό ματς με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Εξαιρετικός και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π, 2ρ., 2ασ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός ήταν άθλιος από τις βολές με 22/35 ενώ είχε 19 ασίστ για 6 λάθη. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε με 9/17 τρίποντα (52%) είχε 17 ασίστ για 11 λάθη, αλλά το κυριότερο στο δεύτερο ημίχρονο είχε 16 εύστοχα δίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2
Game 1: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89
Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-86
Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76
Game 4: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88
Game 5: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 14/06, 21:15

Μεγάλη έκρηξη σε εργοστάσιο στην Κάτω Κηφισιά

Κρήτη: Η στιγμή που καταρρέει ο 20χρονος ναυαγοσώστης μετά τον ξυλοδαρμό του - Δείτε βίντεο

ΑΑΔΕ - Επιχείρηση «Κόκα Μπανάνα»: Τα κοντέινερ με μπανάνες έκρυβαν κοκαΐνη άνω του €1 εκατ. - Βίντεο και φωτογραφίες