Τεράστια διπλή επιτυχία για τη
Γεωργία Δαμασιώτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου.
Η αθλήτρια του Ωκεανού κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα και με χρόνο 57.74 έπιασε το όριο για το Παρίσι (57.92), εξασφαλίζοντας την παρθενική συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Είναι η ένατη ατομική πρόκριση για την ελληνική κολύμβηση, που μαζί με τα ομαδικά αγωνίσματα αναμένεται να έχει 14 μέλη στην αποστολή της στη γαλλική πρωτεύουσα. Η επίδοσή της είναι παράλληλα και πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Κ23, βελτιώνοντας το 58.00 που είχε κάνει στον χθεσινό (20/6) ημιτελικό.
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d25uexlcjfuh)
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d25wtrcwzemx)
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d25wyt8l01qp)
Σε αντίθεση με τη Δαμασιώτη, η Αννα Ντουντουνάκη δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο, καθώς τερμάτισε 5η με 58.34, μένοντας αρκετά μακριά από τις δυνατότητές της. Νικήτρια του αγώνισματος με 57.47 ήταν η Ρους Βανοτερντάικ, που μετά το ασημένιο στα 50μ. ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 100μ., εκεί που το Βέλγιο μέχρι σήμερα δεν είχε κερδίσει ποτέ μετάλλιο. Η νικήτρια των 50μ., Σάρα Γιούνεβικ από τη Σουηδία, πήρε την τρίτη θέση με 58.06.
Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. πεταλούδα γυναικών: