Με το δεξί στο Προολυμπιακό του ΣΕΦ η Δομινικανή Δημοκρατία, 90-77 την Αίγυπτο - Βίντεο

Η Δομινικανή Δημοκρατία παίζει την Τετάρτη (21:00) με την Ελλάδα

6264141
Με το... δεξί μπήκε στο Προολυμπιακό του ΣΕΦ η Δομινικανή Δημοκρατία. Η ομάδα του Γκαρσία δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 90-77 της Αιγύπτου πριν την μάχη με την Ελλάδα την Τετάρτη 3 Ιούλη. Έτσι είναι με το 1.5 πόδι στα ημιτελικά.

Για τους νικητές ο Μοντέρο είχε 17 πόντους και ο NBAer Ντουάρτε (ξεκουράστηκε στην τελευταία περίοδο) σταμάτησε στους 14. Στον αντίποδα ο Μετουαλί σταμάτησε στους 24 πόντους.

Η Αίγυπτος μπήκε καλύτερα στο ματς και ο Ελ Σέικ έκανε το 7-2 στο 3’, με τη Δομινικανή Δημοκρατία να είναι άστοχη στο ξεκίνημα. Ο Ντουάρτε σκόραρε για το 9-10, δίνοντας προβάδισμα στους Δομινικανούς. Ο ΝΒΑer ισοφάρισε σε 14-14, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. O Nτούλα έδωσε αέρα 8 πόντων στους Αιγύπτιους για το 22-14 στο 9’.

Ο Βάργκας κάρφωσε εντυπωσιακά για το 22-21 στο ξεκινημα της δεύτερης περιόδου. O Πένια ισοφάρισε σε 26-26 στο 13’ μετά από ωραία κυκλοφορία μπάλας. Ο Λιζ με δίποντο έγραψε το 29-30 στα μέσα της περιόδου. Οι Δομινικανοί πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 29-36 χάρη στον Μοντέρο. Η διαφορά πήγε στο +12 με τον Μοντέρο για το 31-43.

Οι Δομινικανοί μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ντουάρτε έγραψε το 31-50 εκτοξεύοντας τη διαφορά, με τον Λιζ να κάνει στο 23. το 34-54. Ο Νούνιεζ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 37-62, αφού οι Δομινικανοί έκαναν ότι ήθελαν στο ματς και η Αίγυπτος δεν είχε απάντηση. Ο Ντουάρτε πήγε τη διαφορά στο +21 για το 45-66, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει και η ομάδα του Γκαρσία κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα και να πάρει την πρώτη της νίκη στο Προολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 31-43, 48-68, 77-90