EURO 2024: Τουρκία και Ολλανδία πήραν τα τελευταία εισιτήρια των προημιτελικών - Δείτε τα γκολ

Η Τουρκία επικράτησε με 2-1 της Αυστρίας και θα συναντήσει στις 6 Ιουλίου την Ολλανδία που απέκλεισε με 3-0 τη Ρουμανία

MixCollage-03-Jul-2024-12-45-AM-5303
Η Τουρκία συμπλήρωσε την οκτάδα των προημιτελικών του EURO 2024. Η ομάδα του Βιντσέτζο Μοντέλα επικράτησε της εξαιρετικής Αυστρίας στη Λειψία με 2-1 και έκλεισε τη θέση για την επόμενη φάση, στην οποία θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ολλανδία.

Πρωταγωνιστής των Τούρκων ήταν ο... αντικαταστάτης του τιμωρημένου Σαμέτ Ακαϊντίν, Μερίχ Ντεμιράλ, ο οποίος άνοιξε το σκορ πριν τη συμπλήρωσε του πρώτου λεπτού και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του στο 59'. Ο Γκρέγκοριτς μείωσε το σκορ στο 66' και από εκεί και πέρα οι Τούρκοι άντεξαν στην πίεση των παικτών του Ραλφ Ράνγκνικ. Οι Αυστριακοί είχα τεράστια ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, στο 90+4' αλλά ο Μερτ Γκιουνόκ έκανε τη μέχρι στιγμής επέμβαση του τουρνουά και το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d2fcsg895ncx)

Μια Ολλανδία... απόλαυση! Οι Οράνιε στην καλύτερή τους εμφάνιση μέχρι τώρα στο EURO 2024, διέλυσαν τη Ρουμανία με τριάρα (3-0) και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Χάκπο ήταν ο πρωταγωνιστής τους αφού άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος και «σέρβιρε» το δεύτερο γκολ στον Ντόνιελ Μάλεν, ο οποίος ολοκλήρωσε την ντοπιέτα του στην εκπνοή του ματς.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d2f921qij42p)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες της φάσης των «16» του EURO 2024 έχουν ως εξής: