H Γαλλία συνέτριψε με 50αρα την Τουρκία του Αταμάν σε φιλικό ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων

Η Γαλλία νίκησε με 96-46 με πρωταγωνιστή τον Γουεμπανιαμά που πέτυχε 24 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής

galia
Η Γαλλία υποδέχτηκε την Τουρκία σε φιλική αναμέτρηση λίγο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και κατάφερε να... σκορπίσει τη γειτονική μας χώρα, επικρατώντας με το εκκωφαντικό 96-46.

FRANCE vs TURKEY | FULL GAME HIGHLIGHTS | July 3, 2024

Πρώτος σκόρερ για τους «τρικολόρ» αναδείχθηκε ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά με 24 πόντους σε 19:51 λεπτά συμμετοχής ενώ στον πίνακα τον σκόρερ για τους νικητές ακολούθησε ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε με 14 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ με 10.

Victor Wembanayama (24 PTS) Leads France vs Turkey! 👏 | July 3, 2024

Από την πλευρά της ομάδας του Εργκίν Αταμάν, ο μοναδικός παίκτης που μπόρεσε να φτάσει διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Σερτάκ Σανλί που ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18:55 λεπτά εντός παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-28, 67-37, 96-46