Ιστιοπλοΐα: Πρωταθλητής Ευρώπης για 3η σερί χρονιά ο Παναγόπουλος

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Οπτιμιστ που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην Ιταλία ο Ιάσων Παναγόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και υπερασπίστηκε τον τίτλο του που είχε πάρει το 2022 και το 2023

pamna
Θρίαμβος για τον Ιάσων Παναγόπουλο και την ελληνική ιστιοπλοΐα.

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Οπτιμιστ που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην Ιταλία ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και υπερασπίστηκε τον τίτλο του που είχε πάρει το 2022 και το 2023!

image001

Ο αθλητής της εθνικής ομάδας ξεκίνησε τον αγώνα συγκρατημένα, αλλά σιγά σιγά κέρδισε έδαφος και κατάφερε να φτάσει στην κορυφή. Συνολικά έλαβαν μέρος 157 σκάφη από 45 χώρες.

Έγιναν 9 κούρσες και ο Παναγόπουλος τερμάτισε 9, 1, 5, 1, 6, 4, 22 (την αφαίρεσε ως την χειρότερη), 3 και 10 αντίστοιχα. Το πρωτάθλημα ήταν ανοικτό και τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον Βραζιλιάνο Μ. Μπραγκάνκα, όμως στην ευρωπαϊκή κατάταξη ήταν πρώτος και με το σπαθί του ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Στην πρώτη 20άδα ήταν και ο Δημήτρης Ζαχαράκης. Συγκεκριμένα τερμάτισε 19ος με 118 βαθμούς.

Στα κορίτσια, που επίσης έγιναν 9 κούρσες, εξαιρετικά πήγε η Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη, η οποία σε σύνολο 120 σκαφών από 44 χώρες τερμάτισε 7η με 94 βαθμούς. Η Ελένη Τριάντου ήταν 17η με 123β. και η Ελένη Γαλαζούλα 25η με 166 βαθμούς.

Βρετανία - Οι πρώτες δηλώσεις Στάρμερ στη Ντάουνινγκ Στριτ: Η χώρα χρειάζεται μια μεγάλη επανεκκίνηση

Μεσσηνία: Έβαλαν εκρηκτικό μηχανισμό στο beach bar του συζύγου της Φανής Χαλκιά στη Στούπα

Bρετανία: Η στιγμή της σύλληψης της δασκάλας που είχε κακοποιήσει σεξουαλικά δύο αγόρια - Δείτε βίντεο