Ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει το απόγευμα τον Φονίνι για την πρόκριση στα ημιτελικά στο Γκστάαντ
Σε περίπτωσης πρόκρισης ο Έλληνας τενίστας θα παίξει με τον νικητή της συνάντησης Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ και Ματέο Μπερετίνι
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τον αποκλεισμό στο διπλό ανδρών, συνεχίζει την προσπάθειά του στο μονό ανδρών στο 250άρι χωμάτινο τουρνουά στο Γκστάαντ της Ελβετίας.
Συγκεκριμένα, αντιμετωπίζει τον Ιταλό, Φάμπιο Φονίνι για μια θέση στα ημιτελικά. Θα είναι ο 3ος χρονικά προημιτελικός της Παρασκευής (19/7) και θα αρχίσει στις 16:00, ώρα Ελλάδος.
Ο Τσιτσιπάς μετρά τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια με αντίπαλο τον Φονίνι στο tour και σε περίπτωσης πρόκρισης στα ημιτελικά θα παίξει με τον νικητή της συνάντησης, που θα ακολουθήσει, ανάμεσα στον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ και τον Ματέο Μπερετίνι.
Το πρόγραμμα των προημιτελικών ανοίγουν στις 11:30 ο Γάλλος Κεντιν Χαλίς κόντρα στον Βραζιλιάνο, Γκουστάβο Χέιντε και ο Γιαν-Λέναρντ Στρουφ με τον Τόμας Μάρτιν Ετσεβερί (13:30).
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.