Σερβία-Ελλάδα 94-72: «Ανώμαλη προσγείωση» για την Εθνική πριν το ταξίδι στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σερβία με 94-72 στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων, με τους γηπεδούχους να αναδεικνύουν τις αδυναμίες της Εθνικής - Πρώτη ήττα για Σπανούλη στον ελληνικό πάγκο

29020167
Η Ελλάδα παρατάχθηκε στη Beogradska Arena κόντρα στη δευτεραθλήτρια κόσμου Σερβία δίχως τον Νικ Καλάθη και γνώρισε βαριά ήττα με 94-72 στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας πριν από την πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων με τον Καναδά (27/7, 22:00).

Σερβία-Ελλάδα: Το ματς
Στο αρχικό σχήμα της Ελλάδας στη μεγάλη αρένα του Βελιγραδίου απέναντι στη Σερβία βρέθηκαν οι Γουόκαπ, Τολιόπουλος, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης ωστόσο η Εθνική δυσκολεύτηκε στην εκκίνηση του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παπαγιάννης πέτυχε το πρώτο ελληνικό καλάθι της βραδιάς με σουτ από τη γωνία μετά από τρεισήμισι λεπτά δράσης. Η Εθνική δεν διαχειρίστηκε σωστά τα ομαδικά φάουλ, κάτι για το οποίο φώναξε ο Βασίλης Σπανούλης στο πρώτο τάιμ άουτ του φιλικού όπου η Ελλάδα είχε 3/9 σουτ και μία ασίστ για ένα λάθος.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2w9mpdnou7l)

Η πρώτη περίοδος στη Beogradska Arena έκλεισε στο 26-21 για τη Σερβία με το φοβερό passing game και τους εξαιρετικούς αυτοματισμούς. Προϊόντος του χρόνου, η Εθνική βελτίωσε την επιθετική εικόνα της, με τον Σπανούλη να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες. Σε ό,τι αφορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, όποτε έπαιρνε την μπάλα ο Greek Freak στην καρδιά της ρακέτας, δυο και τρεις παίκτες της Σερβίας έπεφταν πάνω του για να μην του επιτρέψουν να δει το καλάθι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2wa2j8nhzkp)

Κάπως έτσι η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο μέρος στο -9 απέναντι στη Σερβία (48-39), με τους 48 πόντους στην άμυνα να αποτελούν το μεγαλύτερο ζήτημα προς διαχείριση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2wa7lvwdtb5)

Ο Αντετοκούνμπο ήταν πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα με 11 πόντους, σε μια βραδιά που οι Σέρβοι σούταραν πολύ καλά στα δίποντα (58%) και στα τρίποντα (43%). Στη συνέχεια πάντως ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με 2/2 τρίποντα για το +13 της Σερβίας, διαμορφώνοντας το 54-41 στο 22'.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2wbl7swge8h)

Η Ελλάδα αδυνατούσε να περιορίσει το transition των γηπεδούχων κάθε φορά που πατούσαν το γκάζι. Σε κάθε περίπτωση, το ζήτημα είχε να κάνει με την ελληνική άμυνα. Η διαφορά είχε ανοδικές τάσεις για τους γηπεδούχους (78-62, 33'), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφει στην πεντάδα της Εθνικής που μάταια έψαξε αναζητούσε αντίδραση στα τελευταία λεπτά. Τελικά, η Σερβία επικράτησε με 94-72 στο τελευταίο φιλικό των δυο ομάδων πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-39, 72-58, 94-72.

Άγριος ξυλοδαρμός Ελληνοκαναδού χρηματιστή στην Κρήτη για μια παρατήρηση - Του έκαναν 60 ράμματα στο κεφάλι

Οι Δημοκρατικοί αναζητούν και νέο υποψήφιο αντιπρόεδρο: Οι 9 υποψήφιοι που μπαίνουν στην κούρσα

Στο αυτόφωρο ο 27χρονος που έφτασε καθυστερημένα στο «Μακεδονία» και δημιούργησε χάος γιατί δεν τον άφησαν να κάνει check in