Community Shield, Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 ( 7-6 στα πέναλτι): Στους «πολίτες» η πρώτη κούπα της χρονιάς - Δείτε τα γκολ

Στο 82' ο Γκαρνάτσο το γκολ της Γιουνάιτεντ που ήταν καλύτερη της αντιπάλου της, αλλά στο 89' ισοφάρισε ο Σίλβα για τη Σίτι - Μοιραίος στις εκτελέσεις των πέναλτι ο Έβανς, με τον Ακάνζι να χαρίζει τον τίτλο στην ομάδα του Γκουαρδιόλα

29113637
Το κακό είχε... τριτώσει για τη Μάντσεστερ Σίτι. Κάθε καλοκαίρι τα τελευταία τρία χρόνια οι Citizens αποχωρούσαν από το «Wembley» με άδεια χέρια, με μια «κατάρα» να τους συντροφεύει κάθε φορά που διεκδικούσαν το Community Shield.

Απέναντι στη Γιουνάιτεντ ωστόσο φρόντισαν να θάψουν αυτό το μαγεμένο ξόρκι στο παρελθόν. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 82΄, η Σίτι ισοφάρισε το ματς στο φινάλε (89΄) με τον Μπερνάρντο Σίλβα και λύγισε τη τους Κόκκινους Διάβολους στα πέναλτι για να κατακτήσει το 7ο Community Shield της ιστορίας της μετά από τρις σερί αποτυχημένες προσπάθειες. Μοιραίοι στη ρώσικη ρουλέτα οι Σάντσο και Έβανς για τη Γιουνάιτεντ.

Δεδομένων των πολλών αλλαγών στις ενδεκάδες των δυο ομάδων (ιδίως της Μάντσεστερ Σίτι), το ντέρμπι... άργησε να πάρει μπρος. Έπρεπε να φτάσουμε στο 24΄για να δούμε την πρώτη φάση, όταν μετά από κλέψιμο ψηλά ο ΜακΆτι βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σημάδεψε το δοκάρι του Ονάνα. Στο 31΄η Γιουνάιτεντ έβγαλε αντίδραση με επικίνδυνο γύρισμα του Ντιαλό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα π Ράσφορντ αστόχησε από καλή θέση.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει με το φανταστικό γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο 54΄αν ο Πορτογάλος δεν είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ... Στο 69΄ο Μπρούνο απείλησε ξανά με σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Έντερσον, ενώ στο 75΄ο Ράσφορντ άγγιξε το προβάδισμα για τη Γιουνάιτεντ σε αστραπιαία αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με τελείωμα στο κάθετο δοκάρι.

Το 0-0 παρέμενε, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε εκρηκτικό. Στο 82΄ο Γκαρνάτσο με υπέροχη κίνηση και πλασέ σημάδεψε τη γωνία για να ανοίξει το σκορ για τους Κόκκινους Διάβολους, όμως η Σίτι δεν το παράτησε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d3cctc3ie749)

Επτά λεπτά αργότερα κι έπειτα από σέντρα του Μπομπ στην περιοχή ο Μπερνάρντο Σίλβα νίκησε τον Πελίστρι στον αέρα και έγραψε το 1-1 με κεφαλιά για να στείλει το ντέρμπι απευθείας στα πέναλτι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d3cd4f1wu45t)

Εκεί όπου μπορεί να μην κατάφερε να νικήσει τον Ονάνα, αλλά τελικά δεν το πλήρωσε.... Τζέιντον Σάντσο και Τζόνι Έβανς άλλωστε με τη σειρά τους δεν βρήκαν δίχτυα για τη Γιουνάιτεντ και ο Ακάντζι στην κρίσιμη εκτέλεση έδωσε το τρόπαιο στη Σίτι.

Ακάντζι 7-6

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Λιούις, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Γκβάρντιολ (90+1΄Ακέ), Κόβασιτς, Ο΄Ράιλι (63΄Νούνιες), Μπομπ (90+1΄Ντε Μπρόινε), Ντοκού (63΄Σάβιο), ΜακΆτι (80΄Μπεράρντο Σίλβα), Χάαλαντ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Μαγκουάιρ (59΄Κόλιερ), Έβανς, Μαρτίνες, Κασεμίρο, Μάουντ (58΄ΜακΤόμινεϊ), Μαϊνού (59΄Γκαρνάτσο), Ντιαλό (59΄Πελίστρι), Ράσφορντ (83΄Σάντσο), Μπρούνο Φερνάντες

Ελαφρύνσεις 880 εκατ. ευρώ αναμένονται στον νέο προϋπολογισμό - Ποιοι ωφελούνται

Όταν η μητέρα Τσιτσιπά του ζήτησε τον λόγο σε συνέντευξη Τύπου επειδή είπε ότι θα ήθελε οι γονείς του να μην τον πιέζουν τόσο

Ίσως τελευταία ζαριά για την Ουκρανία η επίθεση στο Κουρσκ - Τα γερμανικά όπλα και οι εκκλήσεις βοήθειας στον Πούτιν