Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Ζάλτσμπουργκ, Σπάρτα και Γιάνγκ Μπόις - Δείτε τα γκολ

Σε δύσκολη θέση η Γαλατά μετά την ήττα της με 3-2 από τη Γιούνγκ Μπόιζ - Νίκησε 2-0 στη Σουηδία η Σπάρτα και έβαλε σε μπελάδες τη Μάλμε - Ισοπαλία (1-1) για Μίντιλαντ και Σλόβαν

MixCollage-22-Aug-2024-12-35-AM-1779
Χάρισαν ματσάρα στα Play-Off του Champions League οι Γιούνγκ Μπόιζ και Γαλατάσαραϊ και στο τέλος... χαμογέλασε η πρώτη, αφού ο Μίτσι Μπατσουαγί δεν αποδείχθηκε αρκετός για τους Τούρκους. Οι Ελβετοί επικράτησαν δραματικά 3-2 εντός έδρας και απέκτησαν το πάνω χέρι όσον αφορά στην εξασφάλιση της παρουσίας τους στο League Phase του Champions League.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Μοντέιρο, που στην εκπνοή του πρώτου μέρους διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και της ομάδας του. Στην επανάληψη βέβαια, ο Μίτσι Μπατσουαγί... απάντησε στον Ελβετό. Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μείωσε από κοντά στο 67' και επτά λεπτά ισοφάρισε με ωραίο πλασέ. Ο Μπαρντακσί ωστόσο έκανε πέναλτι - και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα - και ο Ούρτζινιτς στο 86' χάρισε από την άσπρη βούλα στους Γιούνγκ Μπόιζ τη σπουδαία νίκη.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3lwjcosz5xl)

Μάλμε - Σπάρτα Πράγας 0-2
Σε πολύ δύσκολη θέση έβαλε τη Μάλμε η Σπάρτα Πράγας, που μέσα στη Νορβηγία πήρε τεράστιο «διπλό» (2-0) και πάτησε με το... ενάμιση πόδι στο League Phase του Champions League. Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με δόση τύχης μετά το αυτογκόλ του Στρίγκερ Λάρσεν στο 31ο πρώτο λεπτό. Ο Ρίνες στο 89' με ωραίο συρτό σουτ χαλύβδωσε το προβάδισμα της ομάδας του στο ζευγάρι.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3lwl3lkdmox)

Ντινάμο Κιέβου - Ζάλτσμπουργκ 0-2
Η Ζάλτσμπουργκ του Πεπ Λάιντερς πήρε σπουδαία νίκη (2-0) στην Πολωνία κόντρα στην - τυπικά γηπεδούχο - Ντινάμο Κιέβου και... αγκάλιασε την πρόκριση. Ο Νενέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Ταύρους στο 29' μετά από φοβερή ασίστ του Γέο, ενώ ο Κέργκαρντ στο 50' ευστόχησε από την άσπρη βούλα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας τους. Αμφότερες πάντως θα μπορούσαν να βρουν δίχτυα στη συνέχεια, όμως αυτό δεν συνέβη, με τη Ζάλτσμπουργκ να ταξιδεύει πίσω στην Αυστρία με το στιβαρό προβάδισμα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3lwhgz8b7gh)

Μίντιλαντ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 1-1
Στη Δανία, Μίντιλαντ και Σλόβαν Μπρατισλάβας έμειναν στο ισόπαλο 1-1 αφήνοντας «ανοιχτούς» λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν απειλητικά χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι, ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο μηδέν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Σλόβαν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 59' μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και εύστοχο τελείωμα από τον Μπλάκμαν.

Η Μίντιλαντ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως είδε την μπάλα να σταματά και πάλι στο δοκάρι της αντιπάλου της, προτού τελικά βρει το πολυπόθητο γκολ με τον Τσιλούφια να πλασάρει ιδανικά στο 79ο λεπτό για το τελικό 1-1. Αλλαγή στο 81' πέρασε για τους Σλοβάκους ο Κυριάκος Σαββίδης.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d3lwhgyzlpyp)