Premier League: Με χατ τρικ του Χάαλαντ η Σίτι 4-1 την Ίπσουιτς - Η Τότεναμ 4-0 την Έβερτον - Δείτε τα γκολ

Απίθανη ανατροπή για τους πρωταθλητές - Νίκες για Φούλαμ, Γουέστ Χαμ και Νότιγχαμ Φόρεστ

Άνετο 2Χ2 στο ξεκίνημα της Premier League για την πρωταθλήτρια Μάντστεστερ Σίτι (4-1 την Ίπσουιτς), η Τότεναμ «άνοιξε λογαριασμό» (2-0 την Έβερτον), ενώ νωρίτερα η εκπληκτική Μπράιτον υποχρέωσε τη Γιουνάιτεντ νωρίς-νωρίς στην πρώτη εφετινή της ήττα!

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έχει ξεκινήσει «καυτός» στη νέα σεζόν και μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές «μετρά» ήδη 4 γκολ. Πριν από μία εβδομάδα σκόραρε στο 2-0 επί της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κι απόψε μπροστά στο κοινό της Σίτι πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ και πρώτο στο πρωτάθλημα της περιόδου 2024/2025.

Ο Νορβηγός σκόραρε δύο φορές μέσα σε 4 λεπτά κι άλλη μία στο φινάλε του ματς, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους «πολίτες» στο άνετο 4-1 επί της Ίπσουϊτς.

Οι «νεοφώτιστοι», που προηγήθηκαν στο 7΄ με τον Σμόντικς, δέχτηκαν τρία γκολ μέσα σε 5 λεπτά στο «Έτιχαντ» και δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς.

Μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στο «Κινγκ Πάουερ» με τη Λέστερ (1-1), η Τότεναμ «ξέσπασε» στην Έβερτον και με το εμφατικό 4-0 στο Λονδίνο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έφεραν από νωρίς τους «πετεινούς» σε «θέση οδηγού» απέναντι στους «εφοπλιστές», οι οποίοι μετά τη «βαριά» εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Μπράιτον (0-3) γνώρισαν μία ακόμη βαριά ήττα προβληματίζοντας πολύ στην άμυνα (7 γκολ σε 2 ματς χωρίς να σκοράρουν).

Τα πρώτα τους «τρίποντα» και, μάλιστα, εκτός έδρας πέτυχαν Γουέστ Χαμ και Νότιγχαμ επί των Κρίσταλ Πάλας (2-0) και Σαουθάμπτον (1-0), ενώ η Φούλαμ μετά την ήττα της πρεμιέρας στο «Ολντ Τράφορντ» από τη Γιουνάιτεντ, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της επικρατώντας με 2-1 επί της Λέστερ.

Η «αυλαία» της 2ης αγωνιστικής άνοιξε στο «American Express Stadium», όπου η Μπράιτον με γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, διπλασιάζοντας τις επιτυχίες της στο νέο πρωτάθλημα της Premier League.

Οι «γλάροι» προηγήθηκαν στο 32΄ με τον - πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ - Ντάνι Γουέλμπεκ και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ντάλοτ να απομακρύνει πάνω στη γραμμή ένα (αδύναμο) πλασέ του Μίλνερ στο 52΄ και τον Γουέλμπεκ να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 58΄.

Οι «μπέμπηδες» ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Αμάντ Ντιαλό και φάνηκε να πετυχαίνουν την ανατροπή στο 70΄ με τον Χαρνάτσο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ο εκτεθειμένος Ζίρκζι ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα, λίγο πριν περάσει τη γραμμή τέρματος.

Στις καθυστερήσεις (90' +5) ο Ζοάο Πέδρο με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Ονάνα, χαρίζοντας το «τρίποντο» στους γηπεδούχους.

Premier League (2η)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο - 60΄ Ντιαλό) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 0-2 (67' Σούτσεκ, 72' Μπόουεν) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Φούλαμ-Λέστερ 2-1 (18' Σμιθ-Ρόου, 70' Ιβόμπι- 38' Φαέ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς 4-1 (11', 15' πέν, 88' Χάαλαντ - 14' Ντε Μπρόιν - 7΄ Σμόντικς) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

Η Χάνα Λιντς βρέθηκε μόνη στην καμπίνα της στο μοιραίο Bayesian, χωριστά από τον πατέρα της και τις άλλες σορούς

Συνελήφθη ένας ύποπτος για την αιματηρή επίθεση με τους 3 νεκρούς σε φεστιβάλ στη Γερμανία

Θρήνος για τον 22χρονο που σκοτώθηκε σε τροχαίο με γουρούνα στην Άνδρο - «Δεν φορούσε κράνος», λέει ο πατέρας του