Κύπελλο ποδοσφαίρου: Ακόμη… βάζει γκολ η Κηφισιά, 14-0 τον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας

Η Κηφισιά, η ΑΕΛ, η Παναχαϊκή, η Καβάλα και ο Διαγόρας πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Σε... προπόνηση μετέτρεψε η Κηφισιά τον αγώνα της με τον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας, τον οποίο συνέτριψε στο γήπεδο του Ταύρου με το «διαστημικό» 14-0 στο πλαίσιο του 2ου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας, παίρνοντας με άνεση το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη που έχει καταγραφεί στον θεσμό και η 5η μεγαλύτερη ιστορικά, καθώς στην κορυφή της σχετικής λίστας παραμένουν το 24-2 με το οποίο είχε... διαλύσει ο ΟΦΗ τον Ολυμπιακό Ηρακλείου του 1964 και το 23-0 που είχε σημειώσει ο Απόλλων Σμύρνης επί της Νέας Μελανδίας το 1959.

Τέσσερα γκολ για την ομάδα του Σεμπαστιάν Λέτο σημείωσε ο Μάναλης (2' πέν., 6', 13', 15'), χατ-τρικ πέτυχε ο Μίλερ (27', 33', 53'), δύο γκολ «έγραψε» ο Παντελίδης (47', 58') κι από ένα οι Μαζού (17'), Ρότσα (42'), Σόουζα (51'), Ζωνιός (57') και Κυριόπουλος (67').

Εύκολη νίκη πήρε η ΑΕΛ με 3-0 στην έδρα της Θύελλας Κατσικά, ενώ η Καβάλα αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο (ήταν πίσω στο σκορ με 2-1), νίκησε με 4-2 εκτός έδρας της Δόξα Βώλακα. Η Παναχαϊκή χρειάστηκε την παράταση για να «λυγίσει» τον Ολυμπιακό Βόλου εκτός έδρας με 4-1 (1-1 κανονική διάρκεια), ενώ ο Διαγόρας επικράτησε της Κορίνθου με 5-4 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) και προκρίθηκε.

Ο 2ος γύρος του Κυπέλλου Ελλάδα στον οποίο μετέχουν οι Κυπελλούχοι των τοπικών ΕΠΣ που προκρίθηκαν απ’ τον 1ο γύρο και οι ομάδες της Super League 2 και της Γ’ Εθνικής, συνεχίζεται την Κυριακή με 20 αγώνες και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη (11/9, 13:30) με τον αγώνα ΑΕΡ Αφάντου-Νεα Ιωνία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας έχει ως εξής:

Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 1-4 παρ. (1-1 κ.δ.)

Κόρινθος-Διαγόρας Ρόδου 4-5 πέν. (0-0 κ.δ. και παρ.)

Δόξα Βώλακα-Καβάλα 2-4

Θύελλα Κατσικά-ΑΕΛ 0-3

Διαγόρας Ραχών Ικαρίας-Κηφισιά 0-14

Εράνη Φιλιατρών-Θύελλα Καμαρίου 08/09 (12:00)

Αιγέας Πλωμαρίου-Απόλλων Ευπαλίου 08/09 (13:30)

Αναγέννηση Άρτας-Παλληξουριακός 08/09 (15:45)

Ζάκυνθος-ΑΕ Λευκίμμης 08/09 (16:00)

Εθνικός-Κισσαμικός 08/09 (16:00)

Μανδραϊκός-Αστέρας Σταυρού 08/09 (16:30)

Σμόλικας Φαλάνης-Αιγάλεω 08/09 (16:30)

Ατρόμητος Παλαμά-Νίκη Βόλου 08/09 (16:30)

Τρίκαλα-Θύελλα Πατρών 08/09 (16:30)

ΑΕ Κυδωνίας-Πανιώνιος 08/09 (16:30)

Επισκοπή-Καλαμάτα 08/09 (16:30)

Ορέστης Ορεστιάδας-Μακεδονικός 08/09 (16:30)

Άρης Αβάτου-Κιλκισιακός 08/09 (16:30)

Πανθρακικός-ΑΟ Σάρτης 08/09 (16:30)

Ερμής Αμυνταίου-Ηρακλής 08/09 (16:30)

Νάουσα-Καμπανιακός 08/09 (16:30)

ΑΕ Ευόσμου-Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 08/09 (16:30)

Σπάρτακος-ΠΑΣ Γιάννινα 08/09 (16:30)

Απόλλων Κρύας Βρύσης-Αστραπή Μεσ. 08/09 (16:30)

Νέα Αρτάκη-Παναργειακός 08/09 (16:30)

Θύελλα Χαλκείου-Ηλιούπολη 09/09 (15:00)

ΑΕΡ Αφάντου-Νέα Ιωνία 11/09 (13:30)

ΑΕ Ερμιονίδας-Ιωνικός Ματαιώθηκε

ΣΥΡΙΖΑ - Live update: Στις 8 το βράδυ η ψηφοφορία για την πρόταση μομφής στον Κασσελάκη

«Καμπανάκι» από την MI6 και τη CIA: Οι πόλεμοι σε Ισραήλ και Ουκρανία απειλούν την παγκόσμια τάξη - Μεγαλύτερη πρόκληση η άνοδος της Κίνας

ΣΥΡΙΖΑ: Επίθεση Κασσελάκη σε Πολάκη για ομοφοβία - «Εγώ δεν ανέβασα τη Δώρα στη σκηνή, όπως εσύ τον Τάιλερ» απάντησε ο βουλευτής Χανίων