Nations League: Πάρτι Κέιν στη νίκη της Αγγλίας, χωρίς νικητή το ντέρμπι Ολλανδία-Γερμανία - Δείτε τα γκολ

Ο Χάρι Κέιν γιόρτασε τις 100 συμμετοχές του με δυο γκολ κόντρα στη Φινλανδία - Ισόπαλη 2-2 έληξε η ματσάρα μεταξύ Ολλανδίας και Γερμανίας - Μεγάλη νίκη της Γεωργίας μέσα στην Αλβανία, δύσκολη νίκη για Τσεχία

kein
Ο Χάρι Κέιν βραβεύτηκε πριν από τη σέντρα του αγώνα της Αγγλίας κόντρα στη Φινλανδία για τις 100 συμμετοχές του και... γιόρτασε το ιστορικό επίτευγμα με εντυπωσιακά γκολ. Ο Φρανκ Λάμπαρντ του παρέδωσε ένα χρυσό καπέλο και ο επιθετικός της Μπάγερν φρόντισε να ευχαριστήσει τους Βρετανούς με δυο τέρματα.

Τα Τρία Λιοντάρια επικράτησαν εύκολα 2-0 της Φινλανδίας, πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη τους στον όμιλο, αφού είχε προηγηθεί το διπλό στην Ιρλανδία. Ετσι, η Αγγλία ισοβαθμεί με την Ελλάδα στην κορυφή του γκρουπ. Ο Χάρι Κέιν στο 58' έκανε το 1-0 και στο 76΄ διαμόρφωσε το 2-0.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

3ος Όμιλος - League A
Το ήθελαν και οι δυο αλλά στο τέλος έμειναν με τον βαθμό. Ολλανδία και Γερμανία χάρισαν γκολ και θέαμα στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής του Nations League, όμως το τελικό 2-2 δεν άφησε καμία ικανοποιημένη. Το παιχνίδι πάντως άρχισε ιδανικά για τους Οράνιε, αφού μόλις στο 2΄ο Ράιντερς έφυγε απέναντι από την εστία και νίκησε τον Τερ Στέγκεν στο τετ-α-τετ για το 1-0. Οι Γερμανοί ωστόσο δεν αποσυντονίστηκαν και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν από το ημίχρονο. Μετά από λάθος του Ντε Λιχτ και φάση διαρκείας ο Ουντάβ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 (38΄), με τον Κίμιχ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να ολοκληρώνει την ανατροπή. Με το καλησπέρα του β΄μέρους ωστόσο ο Ντάμφρις σκόραρε σε κενό τέρμα για το 2-2 στο 50΄το οποίο διατήρησε τις δυο ομάδες στην κορυφή με τέσσερις βαθμούς.

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε και το έτερο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Ουγγαρία και Βοσνία (0-0). Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις οι Ούγγροι ήταν ανώτεροι, αλλά δεν βρήκαν ποτέ το δρόμο προς τα δίχτυα που θα τους χάριζε το τρίποντο.

1ος Όμιλος - League B
Στην κορυφή η Γεωργία, η οποία πέρασε με χρυσό γκολ (1-0) από την Αλβανία και βρέθηκε στην πρώτη θέση. Το ματς υπέγραψε στο 71΄ο Κοχορασβίλι, ο οποίος με μακρινό σουτ και με κόντρα σε αντίπαλο σώμα κατάφερε να ξεγελάσει τον Στρακόσα για να σημειώσει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Δείτε εδώ το γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Την ίδια ώρα η Τσεχία σε ματς - θρίλερ επικράτησε 3-2 επί της Ουκρανίας για να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο στον όμιλο. Μόλις στο 21΄ο Σουλτς άνοιξε το σκορ και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Τσεχία στο 45+2΄, ενώ ο Βανάτ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για την Ουκρανία (37΄). Στο 80΄ο Σούτσεκ με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τέσσερα λεπτά μετά με τον Σουντάκοφ.

4ος όμιλος - League C
Την πρώτη της νίκη πήρε η Λετονία στη Ρίγα, καθώς «λύγισε» τα Νησιά Φερόε με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βαρσλάβανς στο 64ο λεπτό, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βόρεια Μακεδονία, αν και έμεινε με δέκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λόγω της αποβολής του Ζάικοφ, νίκησε με 2-0 την Αρμενία. Ο Μπάρντι στο 70' σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ εννέα λεπτά μετά ο Μιόφσκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

2ος όμιλος - League D
Την πρώτη της νίκη στον όμιλο πανηγύρισε η Μάλτα, η οποία άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας απέναντι στη Μολδαβία και λύγισε εκτός έδρας την Ανδόρρα με 1-0 για το παρθενικό της τρίποντο. Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε στο 45΄ο Καμενζούλι.