Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 73-70: Φιλικό buzzer beater Ντόρσεϊ στο Ηράκλειο - Bίντεο

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τουρνουά της Κρήτης επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με buzzer beater τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ

6311298
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τουρνουά της Κρήτης επικρατώντας της Φενερμπαχτσέ 73-70 με εύστοχο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d474ft2fifft)

Σε παιχνίδι που δε θύμιζε φιλικό, αλλά επίσημο ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 73-70 χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ και κατέκτησε το τουρνουά στο Ηράκλειο της Κρήτης. Οι ομάδες δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ κάτι το οποίο είναι λογικό για την εποχή, αλλά υπήρχαν τεχνικές ποινές, δυνατές άμυνες, μπόλικη ένταση και φυσικά νικητήριο σουτ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d471s9j9aojd)

Γιώργος Μπαρτζώκας και Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα έχουν την ευκαιρία να δουν τα λάθη των παικτών τους προκειμένου να τα διορθώσουν, αλλά και τα καλά προκειμένου να τα βελτιώσουν.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d471vccyanep)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό χωρίς όμως να το καταφέρουν. Οι βιαστικές επιλογές και τα άστοχα σουτ στην επίθεση δεν έφεραν σκορ με αποτέλεσμα το… φτωχό 4-7 (6’). Οι πόντοι από τα χέρια του Βεζένκοβ εμφανίστηκαν, ο Βιλντόζα μπήκε έτοιμος από τον πάγκο και με 5 διαδοχικούς πόντους από αυτόν έγινε το 15-13, 10’).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d472ebmmv235)

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε μουδιασμένα όπως ήταν και η προηγούμενη. Λογικό για την εποχή αφού οι παίκτες δεν είναι ακόμη σε θέση να παίξουν back to back αγώνες σε διάστημα 24 ωρών. Η τουρκική ομάδα ήταν η πρώτη που κατάφερε να βρει ικανοποιητικό ρυθμό και με καλάθια του Κόλσον προηγήθηκε 24-31 (17’). Οι Πειραιώτες στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν λίγες λύσεις στην μπροστινή πλευρά του παρκέ, αλλά το ημίχρονο βρήκε τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 29-34.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4738c5i2cbl)

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πίτερς, αλλά και 2/2 του Χέιζ Ντέιβις με αποτέλεσμα ένα γρήγορο τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα (33-44, 23’). Η επιστροφή στο παρκέ έφερε ένα σερί 5-0, αλλά δεν διατηρήθηκε αφού ο Χέιζ Ντέιβις συνέχισε να σκοράρει (38-50, 25’). Σε εκείνο το σημείο και για 60 δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Ράιτ, Ντόρσεϊ έτρεξαν σερί 8-0 μειώνοντας σε 46-50 (26’). Η Φενέρ πάντως κατάφερε με υπομονή να μην… πληγωθεί περισσότερο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-57.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d473zqawn8sh)

Μπορεί να ήταν φιλική η αναμέτρηση, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες και για να νικήσουν. Με τον Γουόκαπ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να φέρει το ματς στον πόντο (63-64, 36’). Ο Πετρούσεφ με 2/2 τρίποντα από ισάριθμες ασίστ του Γουόκαπ ισοφάρισε στους 68 πόντους (38’). Οι άμυνες έβγαιναν για τους «ερυθρόλευκους», αλλά στην επίθεση Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ αστόχησαν σε σουτ υπό άριστες προϋποθέσεις. Χολ και Βεζένκοβ έμεινα ψύχραιμοι στις βολές διατηρώντας την ισορροπία (70-70). Ο Ντόρσεϊ πήρε την τελευταία επίθεση, έπαιξε «iso» τον αμυντικό του και με εύστοχο τρίποντο από τα 8 μέτρα χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-34, 50-57, 73-70

My Style Rocks: Ποιες είναι οι 8 fashionistas που μπαίνουν την πρώτη διαγωνιστική εβδομάδα

Δένδιας: Αλλαγές στην εφεδρεία με την «Ατζέντα 2030»

Θεσσαλονίκη: 23χρονος κατήγγειλε πως τον βίασαν δύο άνδρες, έβγαλαν βίντεο και το ανέβασαν στο διαδίκτυο