Champions League: Διαστημική Γιουβέντους, 3-0 την Αϊντχόφεν, τριάρα της Άστον Βίλα στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις - Δείτε τα γκολ

Γκολ και θέαμα από τη Γιουβέντους στο Τορίνο - Ο Γιλντίζ το πρώτο γκολ του φετινού Champions League - Στο 90+3' το γκολ της τιμής από τους Ολλανδούς - Η Άστον Βίλα 3-0 τους Ελβετούς με 2 γκολ από το πρώτο ημίχρονο

juventus_cl_xr
Γιουβέντους και Αστον Βίλα ξεκίνησαν με «άγριες διαθέσεις» στη νέα εποχή του Champions League.

Η «Βέκια Σινιόρα» έκανε επίδειξη δύναμης στο Τορίνο με το εμφατικό 3-1 επί της πρωταθλήτριας και αήττητης έως τώρα στην Eredivisie, Αϊντχόφεν, ενώ οι «χωριάτες» πέρασαν με εντυπωσιακό τρόπο από την Ελβετία με το επίσης εμφατικό 3-0 επί της Γιουνγκ Μπόις.

Ντεμπούτο με γκολ για τους Γκονζάλες και Γιλντίζ

Αν και η PSV μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, ένα «ξέσπασμα» της ομάδας του Τιάγκο Μότα έφερε δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών (21'-27'), «γέρνοντας την πλάστιγγα» της αναμέτρησης υπέρ των «μπιανκονέρι», οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν «πάρτι»!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48q88xwzpmh)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48qf3tqdvo9)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48ree2804wp)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48s4ali5xi9)

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός μέσος, Νικολάς Γκονζάλες, με μία ασίστ (στον Γιλντίζ) κι ένα γκολ στο 50ό λεπτό από προσπάθεια του Βλάχοβιτς.

Για τους δύο παίκτες ήταν το πρώτο τους γκολ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στο ντεμπούτο τους με την φανέλα της νέας τους ομάδας!

Το μόνο που κατάφεραν οι Ολλανδοί ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» στις καθυστερήσεις με τον Σαϊμπαρί (90'+3).

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η Αστον Βίλα

Κάτι ανάλογο συνέβη και στη Βέρνη, όπου η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και με εξαιρετική ανάπτυξη μετά το πρώτο τέταρτο κατάφερε να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Τίλεμανς και Ράμσεϊ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48qf3tygso1)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48qmuqxy249)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48s1dygcepd)

Σκόραρε και ο Όλι Γουότκινς για το 3-0 στο 43', αλλά μετά την εξέταση της φάσης από το VAR το γκολ ο διαιτητής Καμπάκοβ δε μέτρησε το γκολ (η μπάλα φάνηκε να βρίσκει το χέρι του Άγγλου διεθνούς επιθετικού).

Στο δεύτερο μέρος οι «χωριάτες» θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο γκολ με τον Ράμσεϊ στο 65', αλλά το 3-0 δεν ήρθε, παρότι στο 78' ο Ντουράν βρήκε και αυτός δίχτυα. Ούτε τότε, όμως, μέτρησε το γκολ μιας και είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

«Τρίτη και φαρμακερή», όμως, στο 86' με τον Ονάνα να σκοράρει από ασίστ του Τίλεμανς κι αυτή την φορά το γκολ να μετρά κανονικά και με τον τρόπο να τελειώνει το ματς...

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Γιουβέντους - Αϊντχόφεν 3-1 (21' Γιλντίζ, 27' ΜακΚίνι, 52' Ν. Γκονζάλες - 90'+3 Σαϊμπαρί)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48sodiii7bt)

Γιουνγκ Μπόις - Άστον Βίλα 0-3 (27' Τίλεμανς, 38' Ράμσεϊ, 86' Ονάνα)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d48smouqcnu1)

Μπάγερν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 22:00
Μίλαν - Λίβερπουλ 22:00
Ρεάλ Μαδρίτης - Στουτγάρδη 22:00
Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Λιλ 22:00