Serie A: Πάτησε κορυφή η Τορίνο, επέστρεψε στις νίκες η Έμπολι - Δείτε τα γκολ

Η Τορίνο συνέχισε το εξαιρετικό της ξεκίνημα στη Serie A, αφού επικράτησε 3-2 της Βερόνα - Τρίποντο και για την Έμπολι, που νίκησε 2-0 την Κάλιαρι

MixCollage-21-Sep-2024-01-11-AM-6400
Συνεχίζει εντυπωσιακά στο μπάσιμο της σεζόν η Τορίνο! Η Γκρανάτα νίκησε 3-2 την Ελλάς Βερόνα εκτός έδρας και πήρε το τρίτο της τρίποντο φέτος για να πατήσει - έστω και προσωρινά - στην κορυφή της Serie A.

Ο Σανάμπρια άνοιξε το σκορ στο 10', όμως ο Γρηγόρης Κάστανος με φοβερό «κεραυνό» ισοφάρισε δύο λεπτά μετά. Η αποβολή του Νταβίντοβιτς στο 21' άφησε τη Βερόνα με δέκα παίκτες και άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Η Τορίνο εκμεταλλεύτηκε πλήρως την κατάσταση και με τα γκολ των Ζαπάτα και Άνταμς στο 34' και το 79' έφτασε στην πολύτιμη νίκη. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η γηπεδούχος ήταν να μειώσει με τον Μοσκέρα στις καθυστερήσεις.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4beyaw2v5tl)

Λίγο νωρίτερα, η Έμπολι έφυγε από τη Σαρδηνία με το «διπλό», αφού επικράτησε 2-0 στην έδρα της Κάλιαρι και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες. Έτσι, ανέβηκε στην 4η θέση και άφησε την αντίπαλό της στη 19η μετά την τρίτη σερί ήττα της. Ο Κολόμπο έκανε το 1-0 για την Έμπολι στο 33΄, ενώ στο 49' ο Εσποζίτο κλείδωσε το άνετο τρίποντο της ομάδας του.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4bbxkz3kq0p)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Serie A έχουν ως εξής:

Κάλιαρι-Έμπολι 0-2
Βερόνα-Τορίνο 2-3