Ligue 1: Έσπασε τα κοντέρ η Νις, 8-0 την Σεντ Ετιέν - Δείτε τα γκολ

Ιστορικό το πρώτο ημίχρονο για τη Ligue 1 με τα έξι τέρματα των γηπεδούχων - Έφυγαν στην ανάπαυλα οι φίλαθλοι των Στεφανουά

Η 5η αγωνιστική της Ligue 1 ξεκίνησε με βροχή από γκολ στη Νίκαια, με τη Νις να επικρατεί της Σεντ Ετιέν με το ευρύ 8-0. Οι γηπεδούχοι σκόραραν έξι γκολ στο πρώτο μέρος, απόδοση που αποτελεί ρεκόρ στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος στον 21ο αιώνα.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 4' από αυτογκόλ του Μπατουμπίνσικα για να ακουλουθήσουν ακόμη τρία μέχρι το 26ο λεπτό, με σκόρερς τους Ντομπελέ, Τσο και Μουκοκό. Ο προπονητής των Στεφανουά έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, ωστόσο η Νις δεν είχε πατήσει το «φρένο» ακόμη. Γκεσάντ και Μουκοκό σκόραραν στο 36' και το 39' για το ιστορικό 6-0 του πρώτου ημιχρόνου ημιχρόνου, υποχρεώνοντας τους ταξιδιώτες της Σεντ Ετιέν να αδειάσουν τα καθίσματα στις θέσεις των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη, η Νις σκόραρε ακόμη δύο φορές με τον Ντιόπ στο 75' και τον Ροσάριο στο 86' από το σημείο του πέναλτι, για να έρθει το τελικό 8-0 και παράλληλα η δεύτερη νίκη της Νις στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη γαλλική Ligue 1:

Νις-Σεντ Ετιέν 8-0