Εuropa League: Γκέλα της Γιουνάιτεντ 1-1 με την Τβέντε, καθάρισε από το Α’ ημίχρονο η Λάτσιο 3-0 την Ντιναμό Κιέβου

Πρεμιέρα στη League Phase του Europa League - Τα υπόλοιπα παιχνίδια: Μίντιλαντ - Χοφενχάιμ 1-1, Νις - Σοσιεδάδ 1-1, Λουντογκόρετς - Σλάβια Πράγας 0-2, Άντερλεχτ - Φερεντσβάρος 2-1

29286097

Η Λάτσιο πέτυχε την πιο «καθαρή» νίκη στο πρώτο «πιάτο» της πρεμιέρας της League Phase του Europa League, η Γιουνάιτεντ δεν απέφυγε τη «γκέλα» στη διοργάνωση, ενώ στα υπόλοιπα ματς επικράτησαν τα φαβορί

Ντιναμό Κιέβου - Λάτσιο 0-3

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4fq32fwid7d)

Η Λάτσιο έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση και εξασφάλισε μια άνετη νίκη με 0-3 απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου, ως φιλοξενούμενη στο Αμβούργο. Ο Ντιά άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και πέτυχε και το τρίτο γκολ με κεφαλιά στο 36’. Ενδιάμεσα, στο 35’ ο Μπασιρού είχε σημειώσει το δεύτερο τέρμα των Ιταλών. Οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες μετά τις αποβολές των Μπραχάρου (72’) και Νόσλιν της Λάτσιο στο 82ο λεπτό.

Μίντιλαντ - Χοφενχάιμ 1-1

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4fq0jalowq1)

Η Μίντιλαντ άγγιξε τη νίκη, αλλά η Χοφενχάιμ κατάφερε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό. Ο Οσόριο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 42’, αλλά ο Μόερστεντ ισοφάρισε στο 90’, χαρίζοντας στην Χοφενχάιμ έναν πολύτιμο βαθμό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τβέντε 1-1

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4focd0bwkq1)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Ολντ Τράφορντ (έχοντας προηγηθεί η λευκή ισοπαλία στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας για την Premier League), καθώς η Τβέντε ισοφάρισε και έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό. Ο Έρικσεν με τρομερό έβαλε μπροστά τους "κόκκινους διαβόλους" στο 35’, αλλά ο Λάμερς ισοφάρισε στο 68’, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 1-1.

Νις - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4focd0kfyb5)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήρε το προβάδισμα στο 18ο λεπτό με τον Μπαρενετσέα, αλλά η Νις κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ροσάριο. Στο 54’, η Νις έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν ο Ρεμίρο απέκρουσε το πέναλτι του Γκεσάν, αφήνοντας το σκορ στο 1-1.

Λουντογκόρετς - Σλάβια Πράγας 0-2

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4foq1r7soll)

Η Σλάβια Πράγας πέτυχε σημαντική νίκη με 0-2 εκτός έδρας επί της Λουντογκόρετς. Ο Γιούρασεκ άνοιξε το σκορ στο 37’ και ο Τσιτίλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 65’. Η ομάδα της Πράγας εξασφάλισε έτσι τους πρώτους τρεις βαθμούς της στη διοργάνωση.

Άντερλεχτ - Φερεντσβάρος 2-1

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4fo8eize57t)

Η Άντερλεχτ επικράτησε της Φερεντσβάρος με 2-1, παρότι ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ανγκούλο στο 82’. Ο Βερσάερεν άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους στο 61’, ενώ ο Ντόλμπεργκ έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 66’. Η Φερεντσβάρος κατάφερε να μειώσει με τον Τραορέ στο 87’, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ.

Τα αποτελέσματα και το αυριανό πρόγραμμα:

Άλκμααρ (Ολλανδία) - Έλφσμποργκ (Σουηδία) 3-2 (44', 50' Φαν Μπόμελ, 74' πέν. Πάροτ - 23' Ούμα, 53' Χέντλουντ)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) - Πόρτο (Πορτογαλία) 3-2 (15' Χογκ, 40',62' Χάουγκε - 8' Ομοροντιόν, 90' Γκουλ)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) - Λάτσιο (Ιταλία) 0-3 (5',35' Ντιά, 34' Ντέλε-Μπασιρού)

Μίντιλαντ (Δανία) - Χοφενχάιμ (Γερμανία) 1-1 (42' Οσόριο - 90' Μόερστεντ)

Γαλατασαράι (Τουρκία) - ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 3-1 (48' αυτ. Μπάμπα Ράχμαν, 76' Γιουνούς, 90΄+5 Ικάρντι - 68' Κωνσταντέλιας)

Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) - Τβέντε (Ολλανδία) 1-1 (35' Έρικσεν - 68' Λάμερς)

Νις (Γαλλία) - Σοσιεδάδ (Ισπανία) 1-1 (45' Ροσάριο - 18' Μπαρενετσέα)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 0-2 (38' Τζούρασεκ, 65' Τσίτιλ)

Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-1 (60' Βερσάερεν, 67' πέν. Ντόλμπεργκ - 86' Τραορέ)