Europa League: Με περίπατο ο Άγιαξ 4-0 την Μπεσίκτας, όρθια η Αθλέτικ στο Ολίμπικο, 1-1 με Ρόμα - Δείτε τα γκολ

Η 1η αγωνιστική της League Phase του Europa League ολοκληρώθηκε σήμερα - Στα υπόλοιπα ματς: Αϊντραχτ - Πλζεν 3-3Στεάουα - RFS 4-1Μπράγκα - Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-1Τότεναμ - Καραμπάγκ 3-0

29292850

Η ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής της League phase του Europa League επιφύλασσε εκπλήξεις, θέαμα και έντονες συγκινήσεις. Ο Άγιαξ πέτυχε εμφατική νίκη επί της Μπεσίκτας, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε πολύτιμη ισοπαλία στη Ρώμη, ενώ τα παιχνίδια της Άιντραχτ με τη Βικτόρια Πλζεν καιν της Μπράγκα με την Μακάμπι εξελίχθηκαν σε θρίλερ μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Άγιαξ – Μπεσίκτας 4-0: Περίπατος στο Άμστερνταμ

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4gj159nyo21)

Ο Άγιαξ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ανήμπορη να αντιδράσει Μπεσίκτας, επικρατώντας με 4-0 στο Άμστερνταμ. Η ολλανδική ομάδα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, ανοίγοντας το σκορ στο 31’ με τον Φιτζ-Κιμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους. Ο Γκοτς σκόραρε δις, στο 51’ και στο 73’, ενώ ο Τέιλορ στο 55’ είχε κάνει το 3-0, κλειδώνοντας το τρίποντο για τον Άγιαξ που μπήκε εντυπωσιακά στη διοργάνωση.

Ρόμα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1: Όρθιοι οι Βάσκοι στο Ολίμπικο

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4gj159wp6l5)

Στο Ολίμπικο, η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέσπασε χρυσή ισοπαλία 1-1 από τη Ρόμα σε ένα κλειστό και δυνατό παιχνίδι. Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του Ντόβμπικ, όμως οι Βάσκοι δεν τα παράτησαν, πίεσαν ειδικά στο Β' ημίχρονο και το 85’, ο Παρέδες με μια κεφαλιά-κεραυνό έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βικτόρια Πλζεν 3-3: Θρίλερ στη Φρανκφούρτη

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4gj5rukrwip)

Ένα απίστευτο ματς έλαβε χώρα στη Φρανκφούρτη, όπου η Άιντραχτ και η Βικτόρια Πλζεν ήρθαν ισόπαλες 3-3, με την Πλζεν να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις. Η Άιντραχτ προηγήθηκε δύο φορές, με τον Εκιτικέ στο 38’ και τον Εμπιμπέ στο 62’, ενώ ο Κρίστενσεν στο 67’ έκανε το 3-1.

Όμως, η Πλζεν δεν εγκατέλειψε και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά από τον Αντού στο 87’ και τον Γεμέλκα στο 90+3’, πήρε μια απίστευτη ισοπαλία, αφήνοντας την Άιντραχτ με πικρία για το χαμένο τρίποντο.

Στεάουα Βουκουρεστίου – RFS 4-1: Θρίαμβος στο Βουκουρέστι

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4gk1wuxu4y9)

Στο Βουκουρέστι, η Στεάουα επιβλήθηκε άνετα της RFS από τη Λετονία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ νωρίς με τον Μπιρλιγκέα στο 8’, αλλά η Ρίγα ισοφάρισε στο 23’ με τον Λίπουσεκ. Η Στεάουα απάντησε άμεσα με τον Στεφανέσκου στο 32’ και στη συνέχεια κυριάρχησε με δύο γκολ του Ολάρου (58’, 69’), παίρνοντας τη νίκη με άνεση.

Μπράγκα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-1: Ανατροπή με δραματικό φινάλε

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4gke34i52ex)

Στην Πορτογαλία, η Μπράγκα πέτυχε μεγάλη ανατροπή και νίκησε με 2-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε ένα παιχνίδι με ένταση και αποβολές. Η Μακάμπι προηγήθηκε στο 30’ με πέναλτι του Νταβιντά, ενώ η Μπράγκα ισοφάρισε στο 88’ με τον Μπρούμα.

Το δράμα κορυφώθηκε στις καθυστερήσεις, όταν η Μπράγκα κέρδισε πέναλτι, ο Μπρούμα το εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το τελικό 2-1, ενώ η Μακάμπι τελείωσε το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολών του Κανιτσόφσκι και του Ασάντε στις καθυστερήσεις.

Τότεναμ - Καραμπάγκ 3-0: Καταιγιστική Τότεναμ παρά την αποβολή

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4gjvr3mmfs1)

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ δεν άφησε περιθώρια στην Καραμπάγκ και επικράτησε με 3-0, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 8ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντραγκούσιν. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Μπρέναν Τζόνσον, ενώ ο Σαρ στο 52’ και ο Σολάνκε στο 69’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Η Καραμπάγκ έχασε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν αστόχησε σε πέναλτι λίγο πριν το τρίτο γκολ των Σπερς.

Στους αγώνες που διεξήχθησαν στις 19:45 η Φενερμπαχτσέ επικράτησε με 2-1 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ...

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4gg4ywnzlgh)

... και οι Ρέιντζερς επικράτησαν με 2-0 της Μάλμε στη Σουηδία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4gg6kflx6u1)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του Europa League:
Τετάρτη 25/9
Άλκμααρ (Ολλανδία) - Έλφσμποργκ (Σουηδία) 3-2 (44', 50' Φαν Μπόμελ, 74' πέν. Πάροτ - 23' Ούμα, 53' Χέντλουντ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4flq6y5a5ox)

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) - Πόρτο (Πορτογαλία) 3-2 (15' Χογκ, 40',62' Χάουγκε - 8' Ομοροντιόν, 90' Γκουλ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4flig04f695)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) - Λάτσιο (Ιταλία) 0-3 (5',35' Ντιά, 34' Ντέλε-Μπασιρού)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4fq32fwid7d)

Μίντιλαντ (Δανία) - Χοφενχάιμ (Γερμανία) 1-1 (42' Οσόριο - 90' Μόερστεντ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4fq0jalowq1)

Γαλατασαράι (Τουρκία) - ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 3-1 (48' αυτ. Μπάμπα Ράχμαν, 76' Γιουνούς, 90΄+5 Ικάρντι - 68' Κωνσταντέλιας)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4fofd50k1sx)

Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) - Τβέντε (Ολλανδία) 1-1 (35' Έρικσεν - 68' Λάμερς)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4focd0bwkq1)

Νις (Γαλλία) - Σοσιεδάδ (Ισπανία) 1-1 (45' Ροσάριο - 18' Μπαρενετσέα)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4focd0kfyb5)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 0-2 (38' Τζούρασεκ, 65' Τσίτιλ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4foq1r7soll)

Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-1 (60' Βερσάερεν, 67' πέν. Ντόλμπεργκ - 86' Τραορέ)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4fo8eize57t)

Πέμπτη 26/9
Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) - Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 2-1 (26' Σογιουντσού, 82' αυτ. Μπούργκες - 90'+4 Σάικς)

Μάλμε (Σουηδία) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-2 (1' Μπαϊράμι, 76' ΜακΚόσλαντ)

Άγιαξ (Ολλανδία) - Μπεσίκτας (Τουρκία) 4-0 (31' Φιτς-Γιμ, 51',73' Γκοτς, 55' Τέιλορ)

Ρόμα (Ιταλία) - Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 1-1 (32' Ντόβμπικ - 85' Παρέδες)

Αϊντραχτ Φρ. (Γερμανία) - Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 3-3 (38' Εκιτικέ, 62' Ντίνα Εμπίμπε, 67' Κρίστενσεν - 41' Σουλκ, 87' Αντου, 90'+3 Γεμέλκα)

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - RFS (Λετονία) 4-1 (8' Μπιρλιγκέα, 32' Στεφανέσκου, 58',69' Ολάρου - 23' Λίπουστσεκ)

Λιόν (Γαλλία) - Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) 2-0 (65' Σερκί, 71' Μπενράχμα)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4gj78dtqcop)

Μπράγκα (Πορτογαλία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 2-1 (88', 90'+5 πέν. Μπρουμά - 30' πέν. Νταβίντα)

Τότεναμ (Αγγλία) - Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 3-0 (12' Τζόνσον, 52' Σαρ, 68' Σολάνκε)

Φωτογραφίες: Ο Μητσοτάκης στη συνάντηση της Νέας Υόρκης για την Ουκρανία με Μπάιντεν, φον ντερ Λάιεν, Ζελένσκι, Στάρμερ

Ο Φάμελλος ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του για πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ - «Οφείλουμε να περάσουμε από το εγώ στο εμείς»