Η Αλ Ιτιχάντ του Μπενζεμά επικράτησε με 4-2 της Αλ Καλίτζ των Δώνη, Φορτούνη και Κουρμπλελη - Δείτε τα γκολ

Η Αλ Ιτιχάντ ήθελε πάση θυσία το τρίποντο για να πιάσει την Αλ Χιλάλ στην κορυφή της βαθμολογίας της Saudi League μετά από 5 αγωνιστικές και το βρήκε το βράδυ της Παρασκευής

Η Αλ Καλίτζ του Γιώργου Δώνη γνώρισε την ήττα από την Αλ Ιτιχάντ 4-1 του Καρίμ Μπενζεμά και του Μάριου Μιτάι στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας.

Η ομάδα του Δώνη, με βασικούς τους Φορτούνη και Κουρμπέλη, προηγήθηκε με γκολ του άλλοτε παίκτη του ΠΑΟΚ, Καλέντ Νάρεϊ, στο 5ο λεπτό. Ωστόσο, η Αλ Ιτιχάντ κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ για τους Τίγρεις στο 49ο λεπτό, ενώ ο Αουάρ διπλασίασε τα τέρματα στο 56ο λεπτό. Το σκορ ανέβασε σε 3-1 ο Μπερχβάιν στο 68ο λεπτό, ενώ το τελευταίο γκολ σκόραρε ο Αλ Γκαμντί στις καθυστερήσεις του αγώνα από ασίστ του Μπενζεμά (90 +5).