Super League 1: Κορυφή η ΑΕΚ, 2-0 τον ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός έπιασε τον ΠΑΟΚ, διπλό τετράδας για τον Άρη - Δείτε τα γκολ

Νέα αλλαγή σκηνικού στη Super League 1 με την ΑΕΚ να είναι για πρώτη φορά μόνη στην κορυφή μετά την καθαρή νίκη της με 2-0 επί του ΠΑΟ - Πρώτη ήττα για τον ΠΑΟΚ που έχασε εντός έδρας από τον εξαιρετικό Άρη, που σκαρφάλωσε στην 4η θέση - Ο Ολυμπιακός 2-0 τον Ατρόμητο και είναι δεύτερος μαζί με τον ΠΑΟΚ

new-arthrou-synolo
Η φετινή Super League 1 ξεκινήσε από εκεί που σταμάτησε η περσινή με τις... εναλλαγές στην κορυφή να είναι πλέον γνώριμο σκηνικό.

Ο ΠΑΟΚ άντεξε μόλις μία εβδομάδα στη μοναξιά της πρώτης θέσης και μη καταφέρνοντας να σκοράρει για τρίτο σερί εντός έδρας ματς κόντρα στον Άρη, γνώρισε την ήττα με 1-0 χάρις στη γκολάρα του Μανού Γκαρθία και βρέθηκε τρίτος (υστερεί στην ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό). Οι δε κίτρινοι της Θεσσαλονίκης είναι πλέον στην πρώτη τετράδα έχοντας κερδίσει σε μια εβδομάδα Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ!

Στην κορυφή είναι πλέον ο άλλος Δικέφαλος με την ΑΕΚ να «καθαρίζει» σχετικά άνετα τον (αναιμικό ξανά) Παναθηναϊκό χάρις στο γκολ του Πιερό και το πέναλτι του Άμραμπατ.

Τρια ματς χωρίς νίκη ήταν πολλά για τον Ολυμπιακό που με το φρεσκάρισμα του Μεντιλίμπαρ κέρδισε εύκολα τον Ατρόμητο με 2-0.

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για Παναιτωλικό, μοιράστηκαν βαθμούς Αστέρας, Λεβαδειακός και Βόλος, Athens Kallithea.

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα με το Λαμία-Πανσερραϊκός.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-0

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4j2i6jpefb5)

Με τον Φραντζί Πιερό να πετυχαίνει το 1-0 και να κερδίζει το πέναλτι η ΑΕΚ επικράτησε δίκαια του Παναθηναϊκού που δεν έπεισε και πάλι.

Σ' ένα οριακό ντέρμπι και για τους δύο, η ΑΕΚ παρά τις απουσίες της έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο και μετά το 15' άρχισε να κυριαρχεί για να πάρει το προβάδισμα στο 30' με κεφαλιά οβίδα του Πιερό.

Στην εκκίνηση του Β' ημιχρόνου ο ΠΑΟ φάνηκε να αντιδρά, έκανε κάποιες μικροευκαιρίες, αλλά η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει χώρους και τελικά στις καθυστερήσεις το πέναλτι (χέρι Τσέριν) του Άμραμπατ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που έφερε την Ένωση πρώτη και τον ΠΑΟΚ στο -6 από την κορυφή.

ΠΑΟΚ - Άρης 0-1
Ο εξαιρετικός Άρης μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού, υποχρέωσε και τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή ήττα, γράφοντας παράλληλα ιστορία καθώς για πρώτη φορά στα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν δέχθηκε γκολ σε τρίτο σερί ματς στην Τούμπα.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Ο ΠΑΟΚ με αλλαγές συγκριτικά με την ενδεκάδα που έπαιξε κόντρα στη Γαλατά ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχασε πραγματικά σπουδαίες ευκαιρίες, όμως ο Άρης στο Β' ημίχρονο ήταν πιο θαραλλέος και δικαιώθηκε.

Αφού στο 57' ο Μπάμπα γλίτωσε ένα δεύτερο αυτογκόλ μέσα σε λίγες ημέρες, ο Μανού Γκαρθία με ένα γκολ-ποίημα (απέφυγε δύο παίκτες και με το μυτάκι νίκησε τον Κοτάρσκι) έκανε το 0-1.

Ο Δικέφαλος πίεσε για την ισοφάριση και στο 87' ο Μπάμπα κατάφερε να χάσει το... άχαστο στέλνοντας τη μπάλα από τα 2 μέτρα στο δοκάρι.

Έτσι ο Άρης σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας (απ' όπου έριξε τον ΠΑΟΚ) και βλέπει δικαιολογημένα ψηλά.

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-0

Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2 - 0 | Highlights - Stoiximan Super League - 29/09/2024 | COSMOTE SPORT HD

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό που έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών αποτελεσμάτων (Παναιτωλικός, Άρης, Λιόν).

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ξεκίνησε με Ροντινέι εξτρέμ, Κωστούλα, Μουζακίτη βασικούς και οι ερυθρόλευκοι (που είχαν κι άλλες) έδειξαν σφυγμό περιορίζοντας στο ελάχιστο την όποια επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει και τη λύση έδωσε ο Χουτεσιώτης με το πέναλτι που έκανε στο 37' και το οποίο εκτέλεσε ο Ροντινέιο για το 1-0.

Ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, ο Ολυμπιακός είχε φάσεις και τελικά ο Ελ Κααμπί έκανε το 2-0 στο 74'.

ΟΦΗ - Παναιτωλικός 1-2

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4iwddrm3qih)

Πριν από λίγες ημέρες βρέθηκαν αντιμέτωποι στο Ηράκλειο για το Κύπελλο με τον ΟΦΗ να κάνει την ανατροπή (0-1, 2-1) και να παίρνει την πρόκριση.

Σήμερα είχαμε το ίδιο σκηνικό αλλά με αντιστροφή των ρόλων. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 1-0 από το πρώτο ημίχρονο με γκολ του Μπαΐνοβιτς, ωστόσο ο Στάγιτς στο 65' και ο Χριστόπουλος με αυτογκόλ στο 82' χάρισαν το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο της σεζόν στους Αγρινιώτες.

Αστέρας Τρίπολης - Λεβαδειακός 1-1

Asteras AKTOR - Λεβαδειακός: 1-1 (MD 6, 28/9/24)

Χωρίς εντός έδρας νίκη ο Αστέρας Τρίπολης μετά από 6 αγώνες, χωρίς νίκη (4 ισοπαλίες) γενικά ο Λεβαδειακός.

Η αλήθεια όμως είναι ότι οι Βοιωτοί ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν 0-1, για να έρθει η ισοφάριση στο 45' στη μοναδική τελική του Αστέρα.

Ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος και στο Β' ημίχρονο, όμως έχασε και πέναλτι και παρέμεινε στην αναζήτηση της πρώτης του νίκης.

Βόλος - Athens Kallithea 1-1

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4i25nm2gytd)

Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό όπου οι συνθήκες ήταν ίδιες με αυτές της Τρίπολης. Οι γηπεδούχοι έψαχναν την πρώτη εντός έδρας νίκη, οι φιλοξενούμενοι την πρώτη νίκη γενικώς, ωστόσο κανείς δεν «Χ»άρηκε.

Η Athens Kallithea προηγήθηκε στο 22' με τον Τζιάνι, για να απαντήσει στο 37' με εξαιρετικό σουτ ο Μεντιέτα.

Οι Θεσσαλοί ήταν καλύτεροι στο Β' ημίχρονο όμως ο Μπερναμπέ κατέβασε το ρολά διατηρώντας το 1-1...