Super League 2: Ο Μπαράλες στο 90+5’ έστειλε την Καλαμάτα στην κορυφή – Ισοπαλία στο Βόλο - Βίντεο

Με γκολ του αργεντινού φόρ η Μαύρη Θύελλα έκαμψε με 2-1 την αντίσταση του Παναργειακού και με το απόλυτο των βαθμών ανέβηκε μόνο πρώτη στην κορυφή του 2ου ομίλου – Στον 1ο όμιλο Νίκη Βόλου και ΠΑΟΚ έμειναν στο 1-1

Ένα καταπληκτικό γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε τεράστια νίκη στην Καλαμάτα με 2-1 επί του Παναργειακού στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της Super League 2 κι οδήγησε τους Μεσσήνιους μόνους πρώτους στη βαθμολογικό πίνακα, με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Καλαμάτα ήθελε τη νίκη για να πάρει από νωρίς «κεφάλι» στην κούρσα της ανόδου και το ξεκίνημά της απέναντι στον Παναργειακό ήταν ιδανικό. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Μόσλεϊ κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αλγκαρανάζ, όμως η ομάδα του Άργους έφερε το ματς στα ίσα στο 16' με κεφαλιά του Κωστίκα.

Στο 74' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τσιράκη με δεύτερη κίτρινη και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο πολύπειρος Αργεντινός σκόρερ -που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς- έβαλε τη «σφραγίδα» του με ένα υπέροχο «κεραυνό» από το όριο της περιοχής, χαρίζοντας στην ομάδα του τη... μοναξιά της κορυφής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ 1-1

Με ισοπαλία ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Super League 2, καθώς ο ΠΑΟΚ Β΄ απέσπασε 1-1 από τη Νίκη Βόλου, σε αναμέτρηση που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Βερνάρδο και ο «δικέφαλος του βορρά» απάντησε στο 65΄ με πέναλτι του Κανίς, που νωρίτερα είχε και δοκάρι. Αυτός είναι ο πρώτος βαθμός για τη θεσσαλική ομάδα στο πρωτάθλημα, ενώ οι «ασπρόμαυροι» μετράνε δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΟΤ Ηρακλής 2-1

Μακεδονικός – Καμπανιακός 1-0

ΑΕΛ – Διαγόρας 3-0

Kαβάλα – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 0-0

Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ Β΄ 1-1