Champions League: Δύο στα δύο η Λεβερκούζεν, 1-0 την Μίλαν - Σεφτέ στις νίκες η Άρσεναλ, 2-0 την Παρί - Δείτε τα γκολ

Χάβερτς και Σακά τα γκολ της Άρσεναλ από το 1ο μέρος -  Στο 51' ο Μπόνιφεϊς το 1-0 για την Λεβερκούζεν

Είναι τα δύο σπουδαία ματς της βραδιάς στη 2η αγωνιστική του Champions League όχι μόνο πλευράς ονομάτων καθώς αναμετρώνται τέσσερις από τις πλέον φορμαρισμένες και άκρως επιθετικές ομάδες.

Άρσεναλ - Παρί Σεν Ζερμέν
Ένα πολύ ιδιαίτερο ματς για τον Μίκελ Αρτέτα που θα βρεθεί αντίπαλος μιας παλιάς του ομάδας (ως πιτσιρικάς είχε δοθεί δανεικός από τη Μπάρτσα στην Παρί για 1.5 χρόνο), αλλά και τον άλλοτε συμπαίκτη του στους μπλαουγκράνα Λουίς Ενρίκε ο οποίος είναι πλέον προπονητής στους Παριζιάνους.

Ο Βάσκος τεχνικός αποθέωσε χθες την Παρί για τα όσα του προσέφερε σε εκείνους τους 18 μήνες αλλά σήμερα θα την αντιμετωπίσει για πρώτη φορά σαν αντίπαλο και θα αφήσει στην άκρη το συναίσθημα καθώς η Άρσεναλ αναζητεί την πρώτη της νίκη (0-0 στην πρεμιέρα στο Μπέργκαμο).

Στο 0-0 θα έμενε και η Παρί με την Τζιρόνα αλλά το τραγικό λάθος του Καζανίγκα στις καθυστερήσεις της έδωσε το τρίποντο με τους Παριζιάνους να πηγαίνουν στο Βόρειο Λονδίνο χωρίς τον Ουσμάν Ντεμπελέ που αποκλείστηκε για πειθαρχικό παράπτωμα.

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Μίλαν
Αν το ματς γινόταν πριν από 10 ημέρες η συζήτηση θα είχε να κάνει με το πόσα γκολ θα βάλει η Λεβερκούζεν στους ροσονέρι. Ωστόσο ο θρίαμβος επί της Ίντερ στο ντέρμπι του Μιλάνου έχει αλλάξει το κλίμα άρδην (ειδικά μετά την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Λίβερπουλ στην πρεμιέρα) ...

Βέβαια κι η Λεβερκούζεν συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό με πέρσι, καθώς στην πρεμιέρα έκανε πάρτι στο Ρότερνταμ με αντίπαλο τη Φέγενορντ (4-0 από το ημίχρονο), ενώ το Σάββατο έφυγε με την ισοπαλία από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου...

Χωρίς προβλήματα οι Γερμανοί, αμφίβολος για το αρχικό σχήμα ο Μοράτα στη Μίλαν, ενώ πρόσωπο του αγώνα θα είναι ο Τσάμπι Αλόνσο ο οποίος στον επικότερο τελικό της διοργάνωσης (2005) ως παίκτης της Λίβερπουλ είχε πρωταγωνιστήσει στην ανατροπή του αιώνα (0-3 ημίχρονο, 3-3 τελικό) και στην κατάκτηση του τίτλου.

Πέμπτη 19/9

Γιουβέντους - Αϊντχόφεν 3-1 (21' Γιλντίζ, 27' ΜακΚίνι, 52' Ν. Γκονζάλες - 90'+3 Σαϊμπαρί)

Γιουνγκ Μπόις - Άστον Βίλα 0-3 (27' Τίλεμανς, 38' Ράμσεϊ, 86' Ονάνα)

Μπάγερν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 9-2 (20' πεν, 58', 73' πεν, 78' πέν. Κέιν, 33' Γκερέιρο, 38', 61' Ολίσε, 88' Σανέ, 90'+2 Γκορέτσκα - 49' Πέτκοβιτς, 51' Ογκιβάρα)

Μίλαν - Λίβερπουλ 1-3 (3' Πούλισικ - 23' Κονατέ, 41' Φαν Ντάικ, 67' Σομποσλάι)

Ρεάλ Μαδρίτης - Στουτγάδη 3-1 (46' Εμπαπέ, 83' Ρούντιγκερ, 90'+5 Εντρικ - 68' Ούνταβ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας - Λιλ 2-0 (38' Γιόκερες, 65' Ντεμπαστ)

Μπολόνια - Σαχτάρ 0-0

Σπάρτα Πράγας - Σάλτσμπουργκ 3-0 (2' Καϊρίνεν, 42' Ολατούντζι, 58' Λάτσι)

Κλαμπ Μπριζ - Ντόρτμουντ 0-3 (76', 86' Μπάιονε-Γκίτενς, 90΄+5 πέν. Γκιρασί)

Σέλτικ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 5-1 (17' Σκέιλς, 47' Φουρουχάσι, 56' πέν. Ένγκελς, 70' Μαέντα Ντάιζεν, 87' Ίνταχ- 61' Βίμερ)

Μάντσεστερ Σίτι - Ίντερ 0-0

Παρί Σεν Ζερμέν- Τζιρόνα 1-0 (90' Μέντες)

Ερυθρός Αστέρας - Μπενφίκα 1-2 (86' Μίλσον - 9' Αρτούρκογλου, 29' Κοκτσού)

Φέγενορντ - Λεβερκούζεν 0-4 (5',36' Βίρτς, 30' Γκριμάλντο, 45' αυτ. Βελενρούτερ)

Αταλάντα - Άρσεναλ 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης- Λειψία 2-1 (28' Γκριεζμάν, 90' Χιμένες - 4' Σέσκο)

Μονακό - Μπαρτσελόνα 2-1 (16' Ακλιουσέ, 72' Ιλενικενά - 28' Γιαμάλ)

Μπρεστ - Στουρμ Γκρατς 2-1 (23' Μανιετί, 56' Σιμά - 45'+1 αυτ. Φερνάντες)