Euroleague, Άλμπα - Παναθηναϊκός 77-87: Με την αύρα του πρωταθλητή πέρασε από το Βερολίνο

Ο πρωταθλητής Ευρώπης Παναθηναϊκός επέστρεψε στο Βερολίνο και ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε πέρσι, πανηγυρίζοντας μια ακόμη νίκη στην Uber Arena - Οι πράσινοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, αλλά η Άλμπα το πάλεψε όσο μπορούσε ως το φινάλε

6328308
Λένε ότι οι πρεμιέρες κρύβουν παγίδες. Και ότι είναι επικίνδυνες. Παρά την όποια διαφορά δυναμικότητας μπορεί να υπάρχει από ομάδα σε ομάδα. Ε, δεν ήθελε και πολύ ο Παναθηναϊκός να πέσει στην παγίδα και να γίνει θύμα μιας βόμβας μεγατόνων την 1η αγωνιστική της Euroleague. Αν και δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα η Άλμπα προσπαθούσε να του γίνει... στενός κορσές καθώς δεν τον άφηνε να πάρει διαφορά ασφαλείας και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης.

Αν και ο Παναθηναϊκός διατηρούσε διαφορά 14 πόντων (57-71) στην 4η περίοδο δείχνοντας ότι δεν θα υπήρχε γυρισμός για την Άλμπα που νωρίτερα είχε μειώσει και στο καλάθι, βρέθηκε να κρατάει με νύχια και δόντια το προβάδισμα στο σκορ. Η γερμανική ομάδα πλησίασε και στους τέσσερις πόντους (75-79) στα 2:17 πριν από το τέλος έχοντας βάλει διαφορετικά δεδομένα στο ματς. Όμως στο τέλος οι «πράσινοι» βρήκαν δύο μεγάλα σουτ από Σλούκα και Γκραντ και ουσιαστικά καθάρισαν με την... αγχωτική νίκη.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4me0p0hdl4x)

Οι Ματίας Λεσόρ (14π.) και Κέντρικ Ναν (16π.) ήταν εκείνοι που είχαν οδηγήσει τους πράσινους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά στα κρίσιμα σημεία έκαναν τη διαφορά οι Χουάντσο (11π.), Σλούκας (10π.) και Γκραντ (10π.)

Μετά το πρώτο τζάμπολ του αγώνα η εικόνα ήταν και η αναμενόμενη. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, έδειξε την ανωτερότητά του και βρέθηκε να προηγείται με 12 πόντους διαφορά (7-19) στο 7'. Ο Ματίας Λεσόρ δεν είχε αντίπαλο ξεκινώντας το παιχνίδι με 8 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα και 2/2 βολές. Μετά το 2ο φάουλ του Μήτογλου, ο οποίος με τη σειρά του είχε βοηθήσει αρκετά, ο Αταμάν ανακάτεψε την τράπουλα στην πεντάδα, χάθηκε ο ρυθμός και η συνοχή, με αποτέλεσμα η Άλμπα να εκμεταλλευτεί τα επιθετικά της ριμπάουντ και να μειώνει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο έως το τέλος του δεκαλέπτου (17-26) χωρίς ωστόσο να πλησιάσει και περισσότερο.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός (Λεσόρ 8π., Μήτογλου 5π.) είχε μετρήσει 7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 2 λάθη, ενώ η Άλμπα Βερολίνου είχε αντίστοιχα 7/14 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ (4 επιθετικα) και 4 ασίστ για 2 λάθη. Βέβαια την αστοχία της στο πρώτο δεκάλεπτο βάλθηκε να διορθώσει στη συνέχεια καθώς ξεκίνησε την 2η περίοδο έχοντας 3/3 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

Η άμυνα των «πρασίνων» έδωσε αρκετά ελεύθερα σουτ έχοντας επαναπαυτεί στην αστοχία της Άλμπα αλλά όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων έκαναν... λάθος. Οι συνεργασίες Σλούκα-Γιούρτσεβεν στην επίθεση δεν ήταν αρκετές καθώς η γερμανική ομάδα έβρισκε στόχο από την περιφέρεια και μπόρεσε να πλησιάσει στους πέντε πόντους (32-37) ύστερα από τρίποντο του Μπιν. Μια απάντηση από τον Γκριγκόνις και ένα «monster dunk» από τον Λεσόρ έστειλαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-42 στο 18') για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα με 36-45.

Οι «πράσινοι» είχαν 12/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και μόλις 3 λάθη σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Την ίδια ώρα η Άλμπα είχε «γράψει» 12/21 δίποντα, 3/14 τρίποντα (σ.σ. 3/9 στην 2η περίοδο), 3/3 βολές, 19 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 6 λάθη. Ο Αυστραλός ΜακΝτάουελ-Γουάιτ την οδηγούσε στο σκοράρισμα με 7 πόντους και 3/3 σουτ.

Η Άλμπα προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική και μετά την έναρξη του β' μέρους μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντου (47-51 στο 25') ύστερα από 3/4 βολές του Μάρτιν Χέρμανσον και ένα alley oop κάρφωμα του Κουμάντζε. Σλούκας και Όσμαν ήταν άστοχοι έξω από τα 6.75 μέτρα στο διάστημα όπου οι γηπεδούχοι είχαν φανεί απειλητικοί. Όμως δύο παιχνίδια στο transition του Παναθηναϊκού τα οποία ξεκίνησαν από καλές άμυνες έφεραν εκ νέου το σκορ στο πράσινο +9 (47-56) ένα λεπτό αργότερα.΄

Όμως το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «μία σου και μία μου» όσον αφορά τα μικρά σερί. Η Άλμπα με δικό της 7-0 έφερε τη διαφορά σε απόσταση μίας κατοχής (54-56 στο 28') και αυτό λόγω της αστοχίας των παικτών του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε το ημίχρονο με 5/12 τρίποντα ενώ έως εκείνο τη σημείο είχε 0/7 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα. Ένα έμμεσο (από γκολ φάουλ του Μπράουν) και ένα άμεσο (από τον Χουάντσο) τρίποντο έφεραν τη διαφορά εκ νέου στο +8 (54-62) πριν κλείσει τη 3η περίοδος στο +5 (57-62).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d4me1plz2le9)

Στην τελευταία περίοδο οι πράσινοι ξεκίνησαν με σερί 9-0 στέλνοντας για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +13 (57-71) και όλα έδειχναν ότι θα... έκοβαν τον αέρα της Άλμπα που είχε αρχίσει να πιστεύει ότι μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα. Και καλώς το πίστευε όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων. Το 60-73 υπέρ της ελληνικής ομάδας εξανεμίστηκε με χρόνο «dt» με 8-0 των γηπεδούχων για το 68-73 στα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Η Άλμπα συνέχισε να απειλεί τον Παναθηναϊκό (75-79) έως και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πριν ακολουθήσουν δύο τρίποντα από Σλούκα και Γκραντ (75-85 στο 39) με τα οποία έριξαν και τους τίτλους τέλους του αγώνα για τη νίκη των πρασίνων.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87.