Bundesliga: Μεγάλες γκέλες για Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν - Δείτε τα γκολ

Η πρωταθλήτρια Μπάγερ προηγήθηκε 2-0, αλλά είδε το Κίελο να ισοφαρίζει σε 2-2 - Η φιναλίστ του Champions League Μπορούσια ηττήθηκε με 2-1 στο Βερολίνο από την εκπληκτική Ουνιόν - Νίκη της Βόλσφμπουργκ με βασικό Κουλιεράκη

29331037
Αυτή τη φορά η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν βρήκε τον απο μηχανής Θεό που θα έβαζε ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να της χαρίσει ένα ακόμη ανέλπιστο τρίποντο κι αφού πέταξε στα σκουπίδια ένα προβάδισμα δύο γκολ κόντρα στο Κίελο, πέταξε και δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου...

Κι αυτή ήταν η δεύτερη φορά που σε εντός έδρας ματς οι «ασπιρίνες» καταφέρνουν να προηγηθούν με δύο διαφορά, αλλά να μην κερδίσουν, καθώς κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο ματς με την Λειψία στις 14 Σεπτεμβρίου όταν το 2-0 έγινε 2-3 στο Β' ημίχρονο δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί τους που κρατούσε από πέρσι...

Η Μπάγερ προηγήθηκε 2-0 στο 8ο λεπτό με Μπονιφέις, Χόφμαν), αλλά το γκολ του Γκέσβιλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν, για να βρουν τελικά την ισοφάριση στο 69΄ με πέναλτι του Αρπ, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν και προβάδισμα λίγο αργότερα, όταν ο Χράντετσκι έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Πίχλερ.

Η Ντόρτμουντ μπορεί να προπορεύεται στην League Phase του Champions League μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές, στη Bundesliga όμως συνεχίζει να είναι ασταθής και σήμερα έχασε 2-1 από τηγν Ουνιόν στο Βερολίνο, χάνοντας έδαφος σε σχέση με τις προπορευόμενες ομάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, με τέρματα του Φογκτ με πέναλτι και του Βέρτεσεν και η Μπορούσια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ρίερσον.

Με τον Κώστα Κουλιεράκη στη βασική ενδεκάδα και τον Γιόνας Βιντ να σκοράρει δύο φορές (τη δεύτερη από ριμπάουντ μετά από δικό του χαμένο πέναλτι), η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της ουραγού Μπόχουμ και πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή νίκη της, ενώ η Φράιμπουργκ νίκησε 1-0 στη Βρέμη τη Βέρντερ και -προσωρινά τουλάχιστον- «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-1 (39΄ Σλότερμπεκ, 65΄ Κλοντ-Μορίς - 72΄ Κλάιντιεστ)

Schlotterbeck's Thunderbolt | FC Augsburg - Borussia M'gladbach 2-1 | Highlights | Matchday 6

Λεβερκούζεν-Χόλσταϊν Κίελ 2-2 (4΄ Μπονιφέις, 8΄ Χόφμαν - 45+5΄ Γκέσβιλ, 69΄πεν. Αρπ)

Kiel Fights For a Point! | Bayer 04 Leverkusen - Holstein Kiel 2-2 | Highlights | MD 6 – Bundesliga

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 0-1 (75΄ Ντοάν) - Δείτε ΕΔΩ το γκολ

Ουνιόν Βερολίνου-Ντόρτμουντ 2-1 (25΄πεν. Φογκτ, 45΄ Βέρτεσεν - 62΄ Ρίερσον) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 1-3 (72΄ Μποάντου - 21΄ Τιάγκο Τόμας, 37΄, 88΄ Βιντ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Ζανκτ Πάουλι-Μάιντς 19:30