Στέφανος Τσιτσιπάς: Ηττήθηκε για 10η φορά από τον Μεντβέντεφ, 2-0 στη Σανγκάη - Το επεισόδιο με τον διαιτητή - Βίντεο

Ο Έλληνας τενίστας πάλεψε το 1ο σετ αλλά έχασε 7-6 (3), 6-3 στο Masters από τον Ρώσο

Την 10η ήττα του σε 14 παιχνίδια απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον 4ο γύρο του Shanghai Masters.

Ο Έλληνας τενίστας έμεινε εκτός προημιτελικής φάσης αφού έχασε 7-6(3), 6-3 σε 1 ώρα και 51 λεπτά από τον 28χρονο Ρώσο ο οποίος θα παλέψει με τον Γιανίκ Σίνερ για τα θέση στα ημιτελικά.

O Τσιτσιπάς είχε μόλις 18 winners και 34 αβίαστα λάθη ενώ ο Μεντβέντεφ είχε 29-20. Το 1ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον πιο ψύχραιμο Ρώσο να το κλείνει σε 65' στο τάι μπρέικ.

Στο 2ο σετ ο Έλληνας ξεκίνησε με μπρέικ (1-0), έφτασε στο 2-0 αλλά αντίπαλός του πήρε πίσω το μπρέικ στο 4ο γκέιμ και πήγε στο 5-3. Με το σερβίς του έκλεισε το σετ.

Ο Στεφ είχε πολλά νεύρα στο 2ο σετ και στο ξεκίνημά του είχε έντονο διάλογο με τον διαιτητή. O λόγος ήταν η δεύτερη παρατήρηση που δέχτηκε διότι αργεί να σερβίρει.

Ο Τσιτσιπάς είπε στον διαιτητή μεταξύ άλλων ότι «δεν ρίχνουμε βελάκια εδώ» και κάθισε στον πάγκο! Αρνήθηκε να επιστρέψει εάν δεν μιλούσε με τον supervisor.

Τελικά πείστηκε να επιστρέψει... Όλα αυτά στο 5ο γκέιμ του 2ου σετ και ενώ είχε χάσει το πλεονέκτημα του μπρέικ (2-2).

Πλέον επιστρέφει στην Ευρώπη για να παίξει στις 17/10 στην Αμβέρσα.

Μεγάλος στόχος είναι η πρόκριση στο ATP Finals.

Πανικός στη Φλόριντα για τον Μίλτον: Περιμένουν πάνω από 5 μέτρα ύψος νερού - Δραματικές εικόνες από την εκκένωση

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος στον Δημήτρη Δανίκα για τη βία ανηλίκων: «Οι γονείς χρειάζονται ψυχολόγο, όχι τα παιδιά»

Η ακτινογραφία του πόθεν έσχες Κασσελάκη: Το χαρτοφυλάκιο των $4 εκατ., τα ακίνητα και τα δάνεια