Basket League: Με τα χίλια ζόρια πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός, 96-93 τον ΠΑΟΚ

Σοβαρεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισε τον φανταστικό ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός - Κορυφαίος ο Ναν με 27 πόντους

6338571
Αν και δυσκολεύτηκε και κυνηγούσε κατά περιόδους στο σκορ ο Παναθηναϊκός έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Κέντρικ Ναν (27 πόντους) πέρασε από τη Θεσσαλονίκη κερδίζοντας 96-93 τον ΠΑΟΚ σ' αγώνα της 2ης ημέρας της Basket League.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4ty6x59ihn5)

O αγώνας

Ιδιαίτερα εύστοχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο πεντάλεπτο του αγώνα καθώς μέτρησε 6/7 εντός παιδιάς (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με +5 πόντους (13-8). Όμως ο Κέντρικ Ναν δεν είχε... αντίπαλο και πετυχαίνοντας τους 11 (και έχοντας 5/5 εντός παιδιάς) από τους πρώτους 15 πόντους του Παναθηναϊκού, έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (14-15) με επιμέρους σκορ 7-1. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλύτερους τους Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ πέρασε εκ νέου μπροστά (20-16) λίγο πριν από το δεκάλεπτο (22-21).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4ty3oy5waax)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4txrwm7cykx)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4txnjywlmht)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4twz8tcjkkp)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4twq1cjmnlt)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4twhhxd3l95)

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Άπσον, Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους. Έως και τα μέσα της 2ης περιόδου είχαν το προβάδισμα με 34-30 ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος το σκορ ήταν στο 39-36 υπέρ του ΠΑΟΚ. Παρόλα αυτά με ένα 8-3 των «πρασίνων» δια χειρός Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 42-44.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε στο πρώτο μισό του αγώνα 16 πόντους με το απόλυτο 100% στα σουτ παιδιάς. Συγκεκριμένα είχε μετρήσει 5/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ «διψήφιος» ήταν και ο Λεσόρ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Θετικότατος στα σχεδόν 10 λεπτά που αγωνίστηκε και ο Μήτογλου με 8 πόντους (4/4 δίποντα) και 7 ριμπάουντ. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 15/25 δίποντα, 2/10 τρίποντα (σ.σ. 2/2 ο Ναν και 0/8 όλοι οι υπόλοιποι), 8/12 βολές, 11-9 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 5 λάθη, ενώ ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ 13/22 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/8 βολές, 11-3 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 6 λάθη.

Ο «δικέφαλος» μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 10-2 έφερε την ομάδα του να προηγείται με 52-46 έχοντας πάρει για πρώτη φορά διαφορά έξι πόντων. Ο Μπάρτλεϊ (14π., 5ασ.) και ο Ρέινολντς (13π.) αποτελούσαν έως εκείνο το σημείο τους παίκτες που οδηγούσαν εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός έβλεπε τον Κέντρικ Ναν να αποτελούσε την αξιόπιστη λύση των «πρασίνων». Αν και είχε 11/11 εντός παιδιάς έως το 28' το προβάδισμα ανήκε στους γηπεδούχους, έχοντας στείλει την διαφορά και στο +7 (65-58). Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +8 για πρώτη φορά για τον ΠΑΟΚ (70-62) για να κλείσει η 3η περίοδος στο 70-64 με τους γηπεδούχους να είχαν πετύχει 28 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και χάρη στον τρομερό Ναν πραγματοποίησε επιμέρους 8-2 ισοφαρίζοντας σε 72-72 στο 32'. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και χάρη στον τρομερό Ναν πραγματοποίησε επιμέρους 10-2 ισοφαρίζοντας σε 72-72 στο 32'. Το επιμέρους σκορ για την ομάδα του Αταμάν αυξήθηκε στο 16-3 για το «πράσινο» προβάδισμα με 73-78 στο 33'. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο το πάλεψε και χάρη στους Μπάρτλεϊ και Ρέινολντς έφερε εκ νέου το ματς στον πόντο (85-86 στο 38') πριν ακολουθήσουν δύο τρίποντα από τους Γκραντ, Γκριγκόνις για το +7. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο καλάθι αλλά ένα καλάθι του Γκραντ στα 20'' έγραψε τους τίτλους τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96.

Χιλιάδες σφαίρες, πυρομαχικά και όπλο εντοπίστηκαν σε σπίτι στο Μενίδι – Δείτε φωτογραφίες

Κέρκυρα: Μου ζήτησαν €200.000 για να μου διευθετήσουν φορολογικές εκκρεμότητες, λέει επιχειρηματίας για τη σπείρα εφοριακών