Basket League: Το Περιστέρι λύγισε στο φινάλε τον Πανιώνιο επικρατώντας με 82-72 - Βίντεο

O ιστορικός επέστρεψε από το -18 όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τέλος με Έντι και Αβδάλα και πέτυχαν την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα

6340163
Το Περιστέρι προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου ωστόσο χρειάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο για να επικρατήσει του Πανιωνίου με 82-72.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4ux5tcmre1l)

Ο «Ιστορικός» φλέρταρε με μία ακόμα μεγάλη ανατροπή όπως στο ματς της πρεμιέρας με τον Κολοσσό ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε και πέτυχε την πρώτη νίκη στη Basket League με πρωταγωνιστές τους Τζάρελ Έντι και Νεοκλή Αβδάλα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4uvipfbx1y1)

Περιστέρι-Πανιώνιος: Το ματς

Ο Τζάρελ Έντι κουβάλησε το Περιστέρι στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε με το πόδι στο γκάζι για το 33-16 στο 10'. Σε αυτό το διάστημα, ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε 16 πόντους δίχως να χάσει σουτ, γεμίζοντας τη stat line του με 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 2/2 βολές, μαζεύοντας παράλληλα τρία ριμπάουντ!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4uvlq9yey55)

Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος είχε μεν τέσσερα κλεψίματα όμως έκανε τρία λάθη. Στη συνέχεια ο Νεοκλής Αβδάλας σκόραρε για το +18, κάνοντας το 38-20 στο 13', ο «Ιστορικός» προσπάθησε να αντιδράσει όμως το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 53-40, βρίσκοντας έξτρα λύσεις στην επίθεση με τον Τζάστιν Πάτον.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4uwkfbhyyeh)

Οι «κυανοκίτρινοι» σούταραν με 57% πίσω από τα 6.75 (8/14 τρίπ.) στο ημίχρονο ενώ ο Ντέβιν Κάναντι κράτησε όρθιο τον Πανιώνιο στο κλειστό της Τζον Κένεντι. Η τρίτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους που βελτίωσαν την άμυνά τους και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Κένταλ Σμιθ (58-59, 27').

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4uws2876wld)

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε επιμέρους σκορ 22-8 για το 61-62 στο 30', ανατρέποντας την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο! Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τον Κρις Κόφι να διαμορφώνει το 70-66 με γκολ-φάουλ. Ο Αβδάλας ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (76-66, 27') για το Περιστέρι που επικράτησε με 82-72 και κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4ux0ihh54mx)

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 53-40, 61-62, 82-72

Καιρός - Κολυδάς: Πτώση της θερμοκρασίας μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα - Έρχονται βροχές από τα δυτικά

Απόστολος Λύτρας: Πέθανε ο πατέρας του δικηγόρου - «Θα είσαι πάντα δίπλα μας»

Ζερεμί Γκοϊέ: Το θαύμα της φύσης από τον Καναδά είναι 13 ετών, έχει ύψος 2.21μ. και ετοιμάζεται για το NBA - Δείτε βίντεο