Basket League: Ο Προμηθέας νίκησε 93-84 το Λαύριο - Βίντεο

Oι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην Πάτρα ωστόσο οι γηπεδούχοι επικράτησαν και έκαναν το 2Χ2

6341342
Ο Προμηθέας Πατρών είδε το Λαύριο να διατηρεί το προβάδισμα ως την τρίτη περίοδο και να πιέζει ως το φινάλε όμως άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 93-84. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τους Πατρινούς στα όριά τους, μειώνοντας σε 82-79 με τον Μουράτο στο 38' ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε καλύτερες επιλογές στο τελευταίο δίλεπτο και κατέκτησε το δεύτερο ροζ φύλλο.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4vr3s0utt9d)

Προμηθέας-Λαύριο: Το ματς

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον Προμηθέα Πατρών, με τον Ρασάντ Βον να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (11-22, 8') και την ομάδα του Κώστα Μέξα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-22. Σε αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 δίποντα δίχως να επιχειρήσουν τρίποντο, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4vqz3vbckwx)

Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί επέμειναν χωρίς επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/7 τρίποντα) και υποχρεώθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο το Λαύριο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (40-45), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κούντους Ουαχάμπ (12π., 5ριμπ.).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d4vq45qx12a1)

Πάντως ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και πήρε κεφάλι στο σκορ με τους πέντε πόντους του Τζόρνταν Γουόκερ για το 51-50. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος του δεκαλέπτου (67-66, 30') ενώ ο Κένι Γουίλιαμς πέτυχε πέντε σερί πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου για το 72-68 του Προμηθέα.

Ο Αμερικανός κουβάλησε τους Πατρινούς στη συνέχεια, σημειώνοντας μεγάλο καλάθι για το 77-69 στο 34'. Το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 82-79 με τη βολή του Μουράτου στο 38' όμως ο Ουές Ιβούντου πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 85-79. Τελικά οι Αχαιοί επικράτησαν με 93-84 και φτιάχνουν σερί νικών στη Stoiximan GBL.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84.

Σκάκι για την επόμενη μέρα: Εκκλησιαστικό Game of thrones σε Αθήνα, Κωνσταντινούπολη και Τίρανα

Πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ καταγγέλλει «ομηρία» της αποστολής της Νιγηρίας σε εγκαταλελειμμένο αεροδρόμιο της Λιβύης

Κωνσταντίνα Σωτηρίου στο protothema.gr: Η 25χρονη δασκάλα που διακρίθηκε ανάμεσα στις 20 ομορφότερες γυναίκες του Κόσμου