Europe Cup: «Ζευγάρωσε» τις νίκες του το Μαρούσι, 82-70 τη Σαμπάχ

Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε νικηφόρα από το Αζερμπαϊτζάν υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup, πανηγύρισε το Μαρούσι. Η ομάδα των βορείων προαστίων πέρασε νικηφόρα από το Αζερμπαϊτζάν, απέναντι στη Σαμπάχ και με το τελικό 82-70 υποχρέωσε τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας απλοποίησε το έργο των παικτών του Νίκου Βετούλα στην αποψινή αναμέτρηση. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε το Μαρούσι στο -2 (27-25), η ομάδα των βορείων προαστίων περιόρισε στους γηπεδούχους στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +1 (40-41).

Δίχως να χάσει την αμυντική συνοχή του, το Μαρούσι κράτησε και πάλι στους 13 πόντους τη Σαμπάχ στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά +9 πόντων στο 30΄ (53-62). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα, το Μαρούσι συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, εκτόξευσε τη διαφορά στο 38΄ στο +14 (63-77) και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε...

Οι Κάμερον Ρέινολντς και Χάρης Γιαννόπουλος οδήγησαν την επίθεση του Αμαρουσίου, σημειώνοντας από 20 πόντους, ενώ 16 με 9 ασίστ πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Πολύτιμος και ο Ισμαέλ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπλου με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-38, 53-62, 70-82

ΣΑΜΠΑΧ (Κουρτινάιτις): Μπλου 18 (1), Ντούβαλ 9, Γκράβετ 16, Χόλτον 9 (3), Κάβαρς 8 (11 ριμπάουντ), Γιουσιβτζάντα, Μαμάντοβ, Ιμπραχίμοβ, Γκουλιέβ, Σιρτζάντοφ, Μπουτζάνκοβς 2

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 11 (11 ριμπάουντ), Νάγκλ, Ρέινολντς 20 (4/13 τρίποντα), Καρακώστας, Στασινός, Φρίντρικσον 16 (1/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Ραντούλιτσα 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στόουβ, Γιαννόπουλος 20 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τανούλης 3 (1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Λάντζεβαϊν 2 (6 ριμπάουντ), Ιορδάνου.

Ο Γολγοθάς ενός σεφ στον Κεραμεικό: Αποκλεισμένο το μαγαζί του εδώ και 20 ημέρες από Φυσικό Αέριο, ΕΥΔΑΠ και ΔΕΔΔΗΕ

Ισχυρές ενδείξεις για μεγάλο κοίτασμα νοτιοδυτικά της Κρήτης - Πιθανόν από την άνοιξη πιάνει δουλειά το γεωτρύπανο

Βίντεο από τη μοιραία σύγκρουση έξω από το βενζινάδικο - Με 170 χλμ έτρεχε το ΙΧ που σκότωσε την 37χρονη μητέρα