Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 90-86: Πήραν τη ρεβάνς οι Ισπανοί

Η Ρεάλ πήρε το... αίμα της πίσω από τον Παναθηναϊκό AKTOR για τον χαμένο τελικό στο Βερολίνο και επικράτησε στη Μαδρίτη με 90-86 -  Οι «πράσινοι» πλήρωσαν την κακή τους άμυνα (κυρίως) στο 3ο δεκάλεπτο

29380265
Τηρουμένων των αναλογιών, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε καλύτερος σε σχέση με το ματς με την Παρί αλλά απέναντι στην «πληγωμένη» Ρεάλ δεν ήταν αρκετό.

Αν και επιθετικά πήρε υψηλό βαθμό, αμυντικά βρέθηκε πολύ μακριά από τα στάνταρ του. Οι παίκτες των Μαδριλένων σκόραραν όποτε ήθελαν και παρά την πολύ καλή παρουσία των Ναν (23π.), Ερνανγκόμεθ (16π.), Οσμάν (13π.) και Παπαπέτρου (12π.) στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την κακή του άμυνα.

Championship game REMATCH | Real Madrid-Panathinaikos AKTOR Athens | R4 Basketball Highlights 24-25

Άλλωστε η συγκομιδή της Ρεάλ «μιλάει» από μόνη της. Με αυτήν την ήττα το «τριφύλλι» ολοκληρώνει την «διαβολοβδομάδα» με 0/2 και «ρίχνει» το ρεκόρ του σε αρνητικό πρόσημο και δη στο 2-2.

Το ματς: Ρεάλ – Παναθηναϊκός
Η Ρεάλ είχε μπει με το μαχαίρι στα δόντια στο ματς και βρήκε ψυχολογία από την πολύ καλή της άμυνα προκειμένου να σουτάρουν οι παίκτες με μεγάλη αυτοπεποίθηση έξω από τα 6.75 μέτρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεκινήσουν οι γηπεδούχοι να ξεκινήσουν το παιχνίδι με 5/6 τρίποντα και να προηγηθούν με 19-5 στο εξάλεπτο του αγώνα. Οι «πράσινοι» ήταν πολύ αργοί στις αντιδράσεις τους και γι' αυτόν τον λόγο ο Αταμάν άλλαξε άρδην τα πλάνα του.

Η είσοδος του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έδωσε επιθετικές λύσεις (8π., 2/2τρ., 1/2δίπ.) με την ελληνική ομάδα η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο (28-19 η Ρεάλ) έχοντας 5/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 0/2 βολές, 6-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος. Αντίστοιχα η Ρεάλ είχε έναν εξαιρετικό Καμπάτσο (10π., 2/2δίπ., 2/3τρ., 2ασ.) και είχε μετρήσει στο ίδιο διάστημα 4/6 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 9-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη.

Η ελληνική ομάδα μπόρεσε να μειώσει στους έξι πόντους (32-26) στο 24' και στο 27' (37-31) δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης, ειδικά στην άμυνά της. Όμως δύο τρίποντα από Γιουλ και Ντεκ έστελναν και πάλι τον δείκτη του σκορ σε διψήφιες παρυφές (35-26 και 40-31 αντίστοιχα). Και πάλι. Ο φοβερός και τρομερός ο Χουάντσο (11π., 1/3διπ., 3/3τρ., 3ριμπ., 1ασ.) κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό μέχρι που η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους στο 1:08 πριν από το τέλος (40-36).

Το πρώτο μισό του αγώνα στο «WiZink Center» έκλεισε στο 43-38 για λογαριασμό των Μαδριλένων, με τον Παναθηναϊκό να έχει κάνει το come back στο ματς έχοντας πάρει τους 20 από τους 38 πόντους του από τους Παπαπέτρου, Χουάντσο οι οποίοι είχαν μαζί 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ. Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα 9/19 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 2/7 βολές (!), 15-2 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 4 λάθη. Ενώ η Ρεάλ είχε αντίστοιχα 8/15 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 3/5 βολές, 14-2 ριμπάουντ και 6 ασίστ για 4 λάθη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (43-41 και 47-45) αλλά αμυντικά έβλεπε τον Ντζάναν Μούσα να εξελίσσεται σε... πρόβλημα και να κρατάει την ομάδα του σε απόσταση από τους φιλοξενούμενους. Το σκορ ύστερα από τρίποντο του Ναν πήγε στο 50-48 αλλά ακολούθησε ένα σερί 9-0 της Ρεάλ με πέντε επτά του Αμπάλδε για το 59-48 στο 25'. Ένα διάστημα όπου οι πράσινοι έχασαν πολλά ριμπάουντ και έδωσαν το δικαίωμα στη Ρεάλ να φτάσει εκ νέου στο +11.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το σημείο-κλειδί του αγώνα καθώς ο Παναθηναϊκός έχασε την επαφή με το σκορ. Το επιμέρους σκορ έγινε 16-1 (!) για λογαριασμό των Μαδριλένων, με τον Αλμπέρτο Αμπάλδε να έχει γίνει παράγοντας του αγώνα πετυχαίνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Ρεάλ βρέθηκε σε χρόνο «dt» στο +17 (66-49 στο 28') και ουσιαστικά άρχισε να ρίχνει τους τίτλους τέλους του αγώνα. Η 3η περίοδος έκλεισε στο +12 (70-58) ωστόσο οι «πράσινοι» έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, κυρίως στην άμυνα.

Ο Κέντρικ Ναν ναι μεν είχε «οπλίσει» και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει εκ νέου σε 78-71 στο 35' προσθέτοντας πίεση στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά η Ρεάλ δεν κινδύνευσε και έφτασε στην τελική επικράτηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο ξέσπασμα της Ρεάλ Μαδρίτης στην 3η περίοδο όταν με ένα επιμέρους σκορ 16-1 μετέτρεψε ένα οριακό ματς (50-48) σε...μαξιλάρι ασφαλείας εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 πόντους (66-49). Έκτοτε όσες προσπάθειες και αν έκανε ο Ναν δεν ήταν αρκετές.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Μούσα και Καμπάτσο μοιράζονται το MVP του αγώνα καθώς ο πρώτος στο ξεκίνημα του αγώνα και ο Βόσνιος στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου έφεραν την Ρεάλ σε θέση ισχύος.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ματίας Λεσόρ βρέθηκε σ' ένα από τα χειρότερα βράδια της θητείας του στον Παναθηναϊκό μένοντας στους 4 πόντους χωρίς να γίνει επιδραστικός στο ματς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε ήταν ο «x factor» της Ρεάλ προκειμένου να διαμορφωθεί το 50-48 σε... 56-49 πετυχαίνοντας 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του σ' εκείνο το χρονικό σημείο.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Χουάντσο Ερνανγόμεθ (16π., 4/5τρ.) ξεκίνησε καλά αλλά δεν είχε συνέχεια και εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στα ξεσπάσματα της Ρεάλ ήταν ο Κέντρικ Ναν ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 23 πόντους με 7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15 εύστοχα τρίποντα της Ρεάλ και η εξαιρετική αναλογία ασίστ/λαθών με 16-4.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός έχει να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ για την Stoiximan GBL (21/10) στο ΟΑΚΑ, ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί για την ACB την Τζιρόνα (20/10).

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-38, 70-58, 90-86.