Euroleague: «Μαγική» ανατροπή της Ζαλγκίρις στο Μιλάνο, απίστευτο «θρίλερ» με νικήτρια την Μπάγερν επί της Παρί

Εκτός έδρας νίκες για Φενέρ και Παρτίζαν -  Στο 2-2 έπεσε ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα στη Μαδρίτη - Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρεάλ στο remake του περσινού τελικού της EuroLeague, γνωρίζοντας την ήττα με 90-86 στο WiZink Center από τους Μαδριλένους και έτσι έπεσε στο 2-2 στην κατάταξη. Ίδιο ρεκόρ έχει πλέον και η Ρεάλ Μαδρίτης που πριν από το τζάμπολ με τους «πράσινους» μετρούσε πέντε ήττες σε οκτώ επίσημους αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Εκτός έδρας νίκες για Φενέρ, Παρτίζαν, Ζαλγκίρις. Ματσάρα στο Μόναχο με νικήτρια τη Μπάγερν.

Αρμάνι Μιλάνο - Ζάλγκιρις 82-85

Την ανατροπή της... χρονιάς έως τώρα στη Euroleague έκανε η Ζαλγκίρις (ρεκόρ 3-1), επικρατώντας της Αρμάνι στο Μιλάνο με 85-82 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (66-48).

Οι Ιταλοί (που «έπεσαν» στο 1-3) ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς και πάτησαν... γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, «απογειώνοντας» τη διαφορά πάνω απ’ τους 20. Διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και κάπου εκεί πίστεψαν πως το ματς είχε τελειώσει χωρίς να λογαριάζουν όμως την αντίδραση της Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί έκαναν «μαγικό» τελευταίο δεκάλεπτο σημειώνοντας 37 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις 16 κάνοντας το μεγάλο come back. Η Ζαλγκίρις μείωσε στα τρία λεπτά πριν το φινάλε στους 3 πόντους μετά από τρία σερί τρίποντα απ’ τους Ουλανόβας (2) και Φρανσίσκο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι και οι βολές των Μπουτκεβίτσιους και Γκεντράιτις ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή.

Με 21 πόντους (3/4 τρίπ.) ο Γκεντράιτις «υπέγραψε» τη μεγάλη νίκη της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Φρανσίσκο που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 17 πόντους. Την ίδια ώρα η Αρμάνι τα περίμενε όλα απ’ τον Νίκολα Μίροτιτς (17π., 11ρ.) όμως «ξέμεινε» από λύσεις στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-31, 66-48, 82-85

Μπάγερν Μονάχου - Παρί 109-107

Αγώνα... NBA θύμισε η μονομαχία της Μπάγερν με την Παρί στο Μόναχο, με τους Βαυαρούς να επικρατούν εντέλει στο φινάλε με 109-107 έπειτα από απίστευτο «θρίλερ», που κρίθηκε απ’ το άστοχο σουτ του Σορτς από κοντά, τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μπροστά στον Μπούκερ.

Η Μπάγερν είχε ένα σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους (54-47), έχοντας σε... διαστημική βραδιά τον Κάρσεν Έντουαρντς (32π., 6/8τρίπ.), τον Σαμπάζ Νέιπιερ (27π. (6/10τρίπ.) και τον Ντέβιν Μπούκερ (21π., 7ρ.) όμως η Παρί με μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση (Σορτς 22π., Γουάρντ 18π., Χίφι 16π., Μάλκολμ 15π.) είχε «απάντηση» σε κάθε προσπάθεια των Βαυαρών να ξεφύγουν.

Με ρεσιτάλ τριπόντων κι απ’ τις δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο, το σκορ ξεπέρασε τους 100 πόντους κι απ’ τους δύο, με την Παρί να μειώνει σε 108-107 με σουτ του Χίφι και να έχει την ευκαιρία για να «κλέψει» το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σορτς ωστόσο, αστόχησε, ο Βόιτμαν έβαλε μία βολή στο ένα δέκατο του δευτερολέπτου και η Μπάγερν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην εφετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 54-47, 81-78, 109-107

Άλμπα Βερολίνου - Φενέρμπαχτσε 71-78

Η Φενέρμπαχτσε χωρίς να... ιδρώσει, πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας των Γερμανών με σκορ 78-71, σε ένα ματς ωστόσο που δεν διεκδίκησε «δάφνες ποιότητας».

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης παρότι είδε την Άλμπα να πλησιάζει στο σκορ στο τέλος, ουσιαστικά ποτέ δεν απειλήθηκε και με αυτόν τον τρόπο «βελτίωσε» το ρεκόρ της στην Euroleague σε 3-1, παίρνοντας παράλληλα μια νίκη μεγάλης ψυχολογικής σημασίας, μετά την εντός έδρας βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα.

Η Άλμπα Βερολίνου «υποχώρησε» στο 1-3, χωρίς να καταφέρει να σταθεί ιδιαιτέρως ανταγωνιστική κόντρα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην εντυπωσίασαν, όμως είχαν σε καλό βράδυ τον Νικολό Μέλι που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ματέο Σπανιόλο που πέτυχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-38, 47-58, 71-78

Μακάμπι-Παρτίζαν 79-91

Η Παρτίζαν ξεπέρασε το εμπόδιο της Μακάμπι με 79-91, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-2.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε το 2/2 στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague βελτιώνοντας την άμυνά της στην τέταρτη περίοδο απέναντι στους Ισραηλινούς που κατέβασαν μεν 19 επιθετικά ριμπάουντ όμως έπεσαν στο 2-2 στην κατάταξη.

Ο Στέρλινγκ Μπράουν είχε 20 πόντους με 5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο μπλοκ σε 26:46, συγκεντρώνοντας 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Ταμίρ Μπλατ έχασε το triple-double για ένα ριμπάουντ και μία ασίστ (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ) όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-42, 64-68, 79-91.