La Liga: Τρομερή ανατροπή και νίκη για τη Βαγιαδολίδ μετά από 8 αγωνιστικές, 3-2 την Αλαβές - Δείτε τα γκολ

Πέτυχε μόλις τη δεύτερη νίκη στη σεζόν, γεγονός που την έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη -  Αναρτήθηκαν πανό διαμαρτυρίας για τις υψηλές τιμές των εισιτηρίων

Τέλος στο αρνητικό σερί 8 αγώνων χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες, 6 ήττες) έβαλε η Βαγιαδολίδ και μάλιστα με σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 3-2 στην έδρα της Αλαβές στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην ισπανική LaLiga.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς με τον Μαρτίνεθ, όμως στη συνέχεια η Βαγιαδολίδ κυριάρχησε. Στο 17' ο Σιλά και στο 72' ο Αμαλάχ με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι «γύρισαν» το σκορ και στο 76' ο Ανουάρ Τουχαμί (που είχε περάσει ένα εξάμηνο ως δανεικός στον Παναθηναϊκό τη σεζόν 2019/20), έκανε το 1-3 για τους φιλοξενούμενους.

Η Αλαβές μείωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 2-3 με τον Κίκε Γκαρθία, ο οποίος ωστόσο, αποβλήθηκε δύο λεπτά μετά με δύο κίτρινες για διαμαρτυρία και η Βαγιαδολίδ κράτησε ως το τέλος το «χρυσό» διπλό και την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά απ' αυτή που είχε σημειώσει στις 19 Αυγούστου απέναντι στην Εσπανιόλ (1-0), στην πρεμιέρα της LaLiga.

Οι οπαδοί της Αλαβές ανάρτησαν πολλά πανό διαμαρτυρίας κατά της LaLiga, για τις υψηλές τιμές των εισιτηρίων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αλαβές-Βαγιαδολίδ 2-3 (6΄ Μαρτίνεθ, 90΄+7΄ Κίκε Γκαρθία - 17΄ πέν. Σιλά, 72΄ πέν. Αμαλάχ, 76΄ Ανουάρ)