Basket League: Πέρασε από τον Άγιο Θωμά το Περιστέρι, 79-73 το Μαρούσι - Βίντεο

Κορυφαίος του αγώνα ο Βαγγέλης Ζούγρης με 24 πόντους με 10/11 δίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 μπλοκ

Το Περιστέρι σημείωσε την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας στον Άγιο Θωμά του Αμαρουσίου.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Ζούγρη, το Περιστέρι πανηγύρισε το πρώτο του εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα, καθώς νίκησε στον Άγιο Θωμά το Μαρούσι με 79-73 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Ο διεθνής φόργουορντ σέντερ βρέθηκε σε βραδιά καριέρας έχοντας 24 πόντους με 10/11 δίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 μπλοκς σε 23:18 συμμετοχής. Ο Ζούγρης μαζί με τους Κόφεϊ (13π., 10 ριμπ.) και Χάρις (13π., 6 ασ.) έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη των «κυανοκίτρινων».

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους, έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Μετά το 43-34 του ημιχρόνου, το Περιστέρι ανέβασε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (47-65) στις αρχές της 4ης περιόδου.

Το Μαρούσι καθοδηγούμενο από τους Ρέινολντς (18π.), Στόουβ (13π.) και Τανούλη (11π., 7ριμπ), προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι μειώνοντας ως και σε 73-78 ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν προβάδισμα και χρόνο, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79.

Φωτογραφίες: Η Μπέλα Χαντίντ ποζάρει με κόκκινα εσώρουχα στα backstage του σόου της Victoria's Secret

Μάχη κατά της φοροδιαφυγής: POS και ηλεκτρονικές συναλλαγές εκτινάσσουν τα έσοδα - Στόχος τα €2,5 δισ. το χρόνο ως το 2027

Drone από τον Λίβανο είχε στόχο το σπίτι του Νετανιάχου - Απουσίαζε και αυτός και η σύζυγός του την ώρα της επίθεσης