Basket League: Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ, 87-82 την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη - Βίντεο

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρούζερ με 19 πόντους και για την ΑΕΚ 22 πόντους είχε ο Χέιλ και 19 ο Κουζμίνσκας

6353622
Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στη Stoiximan GBL ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 87-82 της AEK για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Για τον «δικέφαλο» του Βορρά που πήρε ώθηση από την άμυνα της τρίτης περιόδου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρούζερ με 19 πόντους, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Ρέινολντς με 14 πόντους κι 7 ριμπάουντ. Για την ΑΕΚ 22 πόντους είχε ο Χέιλ και 19 ο Κουζμίνσκας.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d55utxydu5ft)

Σε μία αναμέτρηση με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση από τις δύο ομάδες, η ΑΕΚ  βρήκε λύσεις από τα 6.75 και μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι με επιθετική αιχμή τον Χάντερ Χέιλ (19π. στο ημίχρονο) πήραν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ mateco απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και όχι μόνο ισορρόπησαν το ματς αλλά με επιμέρους σκορ 14-7 μέχρι στο 24’, πέρασαν και μπροστά (33-31), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Περσίδη. Ο Τζάκσον Κρούζερ ήταν η μόνιμη απειλή για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι όμως κατόρθωσαν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου μέρους (49-48).

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε καθώς οι δύο ομάδες βελτίωσαν τις άμυνες τους.

Ο ΠΑΟΚ mateco είχε τον έλεγχο του αγώνα και με επιμέρους σκορ 17-12 πέρασε το μπροστά με 65-61, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν και την απουσία του Γιάννη Κουζέλογλου ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο μέρος. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν με διαφορά ασφαλείας αφού οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν λύσεις με τον Κουζμίνσκας. Παρόλα αυτά, στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ mateco είχε τον τρόπο με Κρούζερ, Ρέινολντς και Φόρεστερ για να πετύχει τον στόχο του.

Tα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82.

Επίθεση του Ισραήλ στο Ιράν - Τι σημαίνει: Η κίνηση ουσίας προς τις ΗΠΑ και το «μήνυμα» που έλαβε η Τεχεράνη

Θεσσαλονίκη: 112 χρόνια από την απελευθέρωσή της - Οι Βούλγαροι, η διαφωνία Βενιζέλου με Κωνσταντίνο και όλο το χρονικό

Γιώργος Αγγελόπουλος - Δήμητρα Βαμβακούση: Βάφτισαν την κόρη τους