«Κατέβηκε» διαφήμιση της Nike από την επίσημη ιστοσελίδα του Πιστόριους
«Είμαι η σφαίρα μέσα στη θαλάμη» έλεγε η διαφήμιση, ενώ ο αθλητής συμμετείχε και σε μια ακόμα διαφήμιση της εταιρίας με τίτλο «όπλο».
Δανάη Δασοπούλου
UPD:
Διαφήμιση της εταιρίας Nike, που είναι μια από τους σπόνσορες του Όσκαρ Πιστόριους, με σλόγκαν «είμαι η σφαίρα μέσα στη θαλάμη», «κατέβηκε» πριν λίγη ώρα από την επίσημη ιστοσελίδα του αθλητή.
Η Σερούσκα Ναίντου, εκπρόσωπος της εταιρίας παρόλα αυτά αρνήθηκε να κάνει οποιαδήποτε αναφορά στην απόσυρση της διαφήμισης.
Κλείσιμο
Η Ναίντου περιορίστηκε στο να δηλώσει ότι «πρόκειται για υπόθεση που αφορά στην αστυνομία και διενεργείται έρευνα. Η Nike εκφράζει τα συλλυπητήρια της σε όσους εμπλέκονται στην υπόθεση. Δεν σχολιάζουμε τη χορηγία, ούτε τη σχέση μας με τον αθλητή».
Ο Πιστόριους, ο οποίος συνεργάζεται με τη Nike από το 2008, συμμετείχε και σε μια άλλη διαφήμιση της εταιρίας με τίτλο «όπλο».
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.