Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 51η θέση ο Γιάννης Ταμουρίδης

Από την 110η θέση στο Λονδίνο, στην 51η στο Ρίο βρέθηκε ο Έλληνας πρωταθλητής στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου

Με χρόνο 6 ώρες, 30 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα ο Γιάννης Ταμουρίδης κατέλαβε την 51η θέση στον τελικό της ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη σήμερα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέβηκε 59 θέσεις σε σχέση με τον τερματισμό του στην προηγούμενη διοργάνωση του Λονδίνου, όταν είχε τερματίσει στην 110η.

Ο Βέλγος, Γκρεγκ βαν Άβερματ είναι ο «χρυσός» ολυμπιονίκης στο αγώνισμα της ποδηλασίας δρόμου, στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας των Αγώνων του Ρίο. Η κούρσα των 235 χλμ. κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Άβερματ να εκμεταλλεύεται την πτώση του Ιταλού, Βιτσέντσο Νιμπάλι, ο οποίος είχε την πρωτοπορία περίπου 11 χιλιόμετρα πριν το φινάλε.

Ο χρόνος του νικητή ήταν 6 ώρες 10:05, όπως ακριβώς και του Δανού, Γιάκομπ Φούγκλσανγκ, που πήρε το αργυρό, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Πολωνός, Ράφαλ Μάικα με 6:10.10.