Champions League, Ερυθρός Αστέρας-Λίβερπουλ 2-0: Θρίαμβος των Σέρβων!

Απίθανη βραδιά στο Βελιγράδι με τον Μίλαν Πάβκοβ να σκοτώνει σε 7 λεπτά (22', 29') την Λίβερπουλ και να βάζει φωτιά στον όμιλο - Καταιγίδα η Μπριζ διέλυσε με 4-0 την Μονακό στο Πριγκηπάτο

Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο από την πρώτη στιγμή που έγινε η κλήρωση αποτελούσε αντικείμενο συζήτησης, αλλά από τη στιγμή που η… πέτρα του σκανδάλου θα απουσιάσει η αλήθεια είναι ότι έχασε κάτι από την λάμψη του.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται στο Μαρακανά του Βελιγραδίου την Λίβερπουλ, ωστόσο με τον αγώνα να κινδυνεύει να πάρει άλλες διαστάσεις, ο Γιούργκεν Κλοπ αποφάσισε να αφήσει εκτός αποστολής τον Σέρτζαν Σακίρι και η ατμόσφαιρα θα είναι καυτή αλλά όχι ο ηλεκτρισμένη.

Ο Σακίρι, που είναι Κοσοβάρος στην καταγωγή, είχε πετύχει το περασμένο καλοκαίρι, στον αγώνα Μουντιάλ Σερβία-Ελβετία, το νικητήριο γκολ των Ελβετών στις καθυστερήσεις και πανηγύρισε κάνοντας με τα χέρια του τον αετό της Μεγάλης Αλβανίας.

Με ή χωρίς τον Σακίρι πάντως η Λίβερπουλ είναι το ακλόνητο φαβορί για το σημερινό ματς, όπου θέλει τη νίκη για να παραμείνει στην πρώτη θέση του ομίλου (το ντέρμπι Νάπολι-Παρί διεξάγεται το βράδυ). Ο Αστέρας έχει έναν βαθμό (αυτόν που πήρε εντός έδρας από την Νάπολι) και έχει δεχθεί σε τρία ματς 10 γκολ, αλλά εντός έδρας παραμένει αήττητος στα τελευταία του 7 Ευρωπαϊκά ματς με την προηγούμενη ήττα του να έχει σημειωθεί όμως και πάλι από Βρετανική ομάδα (Άρσεναλ).

Στο άλλο παιχνίδι κρίνεται η 3η θέση του 1ου ομίλου με την απογοητευτική Μονακό να υποδέχεται την Μπριζ και τον Τιερί Ανρί να ψάχνει την πρώτη του νίκη στον πάγκο των Μονεγάσκων.