Basket League, Ολυμπιακός - Άρης 76-67: Έκανε τα εύκολα, δύσκολα

Ο Ολυμπιακός για τρία δεκάλεπτα έπαιζε καλό μπάσκετ, αλλά έμπλεξε με την άμυνα ζώνης του Άρη (πλησίασε σε 69-65 στο 37') τον οποίο νίκησε δύσκολα με 76-67

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 76-67, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο παρουσίασε πολλά προβλήματα απέναντι στην άμυνα ζώνης ων φιλοξενούμενων και έκανε τα εύκολα… δύσκολα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-7 (2’), ωστόσο η εικόνα άλλαξε πολύ γρήγορα. Ο Ουέμπερ έτρεχε ιδανικά το παρκέ, μοίραζε μπάλα και με συνεχόμενους πόντους από Βεζένκοβ και Ουίλιαμς Γκος έτρεξαν σερί 13-0 (15-7, 6’).

Στην δεύτερη περίοδο και παρά τις αλλαγές του Μπλατ, ο ρυθμός δεν αλλοιώθηκε. Πρίντεζης, ΛεΝτέι, Τουπάν και Μάντζαρης σκόραραν για την πρώτη διψήφια διαφορά (33-21, 14’). Ο Άρης με τον Νταλό και τον Τζόουνς μείωσε σε 33-30 (26’). Η είσοδος του Ουέμπερ άλλαξε ξανά το ρυθμό και με ασίστ του Αμερικανού, οι συμπαίκτες του σκόραραν με ευκολία στον αιφνιδιασμό (46-34).

Στην τρίτη περίοδο κυριάρχησαν οι κακές επιθετικές επιλογές κι έτσι καμία ομάδα δεν είχε όφελος. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να ξεφύγουν με μεγαλύτερη διαφορά ενώ οι Θεσσαλονικείς μείωσαν απλά στους 9 πόντους (54-45, 16’). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου πάντως ο Ολυμπιακός χάρη στο… βάθος του πάγκου του κατάφερε να ξεφύγει με 65-49.

Η αντίδραση του Άρη τον έφερε σε απόσταση 10 πόντων (65-55, 32’) και η άμυνα ζώνης του Καστρίτη να κάνει τη ζωή δύσκολη των γηπεδούχων μείωσαν ακόμη περισσότερο (69-65, 37’). Ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε στην επίθεση όμως το τρίποντο του Τουπάν του πρόσφερε σημαντική «ανάσα» και με την απαραίτητη ψυχραιμία έφτασε στη νίκη

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε μεγαλύτερο βάθος, σούταρε με 41% στα τρίποντα κι έδωσε 10 περισσότερες ασίστ (22-12)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπριάντε Ουέμπερ σε 30:49 είχε 8 πόντους (2/5δ., 4/4β.), 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΓκι έμεινε στους 3 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 17:12.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άξελ Τουπάν ολοκλήρωσε με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 69-65, ο Τουπάν βρήκε τρίποντο, ο Μπελ απάντησε με δίποντο και ακολούθησε ένα μικρό 4-0 των γηπεδούχων με το οποίο διασφάλισαν τη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία στον αιφνιδιασμό με πάσα τον Ουέμπερ και το κάρφωμα του Παπανικολάου στο 18’.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 18 λάθη και την αντίδρασή του στην άμυνα ζώνης. Ο Άρης τα 4/20 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67.