Super League 1, Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Στην κορυφή με 3X3 οι Ακρίτες!
Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα - Το 3 στα 3 είναι γεγονός για την Ξάνθη - Τα γκολ των Τζουρίτσκοβιτς και Στούργκεον κρατούν τους Ακρίτες στην κορυφή της Super League 1 αφού ήταν αρκετά για να διαμορφωθεί το 2-1 στα Πηγάδια, κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα
UPD:
Στην κορυφή εδραιώθηκε η Ξάνθη. Η ομάδα του Κίκε Ραμίρεθ ναι μεν «ζορίστηκε» από τον Αστέρα Τρίπολης, όμως τον κέρδισε 2-1, μετρά πλέον στο πρωτάθλημα τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς με αυτό το σκορ και «βλέπει» ψηλά.
Οι γηπεδούχοι είχαν τον Μπέντο κάτω από τα γκολπόστ, τους Ντίρεσταμ, Λισγάρα, Καρασαλίδη, Σόσα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους – Τερκί, Κοβάτσεβιτς στον άξονα και τους Μπαριέντος, Τζουρίτσκοβιτς, Εντουάρντο πίσω από τον Στάργκεον.
Κλείσιμο
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Παπαδόπουλος στο τέρμα, τους Αντζουλά, Πασαλίδη, Βαλιέντε, Μαρτίνεθ στην άμυνα από τα δεξιά, τους Καπίγια, Μουνάφο στον άξονα, τους Ριέρα, Μαρκ Φερνάντεθ στα άκρα και τους Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες επιθετικό δίδυμο.
Από την ανάγνωση του αρχικού σχήματος των γηπεδούχων, γίνεται εύκολα αντιληπτό πως δεν είχαν κλασικό φορ. Ο Στάργκεον ήταν αρχικά στην κορυφή της επίθεσης, αλλά εναλλάσσονταν με τους Τζουρίσκοβιτς, Εντουάρντο και στην πρώτη μισή ώρα παιχνιδιού το σύστημα... μουσικές καρέκλες απέδωσε καρπούς. Οι Αρκάδες ανασταλτικά είχαν προβλήματα, έβλεπαν πολλές φορές τους παίκτες της Ξάνθης να βγαίνουν στην πλάτη της άμυνάς τους και ο Τζουρίσκοβιτς στο 19' άνοιξε με ωραία κεφαλιά το σκορ, ύστερα από σέντρα του Στάργκεον. Στο 23' ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη μία καλή στιγμή και η Ξάνθη έλεγχε τον αγώνα.
Περίπου στο 30' όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατούν καλύτερα ή έστω, ισορρόπησαν τον αγώνα. Με κινητήριο μοχλό τον Ριέρα επεδίωξαν να απειλήσουν και στο 32' ο Ισπανός χαφ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει. Εκτοτε οι Αρκάδες κρατούν μπάλα, όμως ο Μπαράλες ήταν απελπιστικά μόνος, ο Λουίς Φερνάντεζ έβγαινε εκτός «κουτιού» για να τροφοδοτηθεί και είχαν μία ανούσια κατοχή.
Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι και στο 54' ο Στάργκεον έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μπαριέντος, που βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο και πλάσαρε, όμως ο γκολκίπερ του Αστέρα απέκρουσε σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο Στάργκεον εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των Αρκάδων και διπλασίασε τα τέρματα της Ξάνθης, δίνοντάς της σαφές προβάδισμα.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.