Κορωνοϊός: Τα βιντεομηνύματα Ολυμπιονικών και πρωταθλητών στη διαδικτυακή καμπάνια του «Ζήσε Αθλητικά»
Με κεντρικό σύνθημα #μένουμε_σπίτι
Τα μηνύματά τους, για τις ημέρες του κορωνοϊού, προς την ελληνική κοινωνία, την αθλητική οικογένεια και κυρίως τη νέα γενιά στέλνουν με διαδικτυακή καμπάνια οι Ολυμπιονίκες, Παραολυμπιονίκες και πρωταθλητές, μέλη του πρωτοποριακού προγράμματος διάδοσης των αθλητικών αξιών, «Ζήσε Αθλητικά», του υφυπουργείου Αθλητισμού.
Καθώς οι συναθροίσεις και οι στενές επαφές δεν επιτρέπονται, οι δράσεις του «Ζήσε Αθλητικά» άλλαξαν μορφή. Οι αθλήτριες και οι αθλητές μας παράγουν βίντεο με προτροπές #μένουμε_σπίτι, με συμβουλές για να ακολουθούνται πιστά οι οδηγίες των ειδικών επιστημόνων για τη δημόσια υγεία και με ιδέες για το πώς θα αντιμετωπίσει ο καθένας μας παραγωγικά αυτή την πρωτόγνωρη κατάσταση, προς όφελος όλων.
Καθημερινά παράγονται και προβάλλονται κι άλλα, καθώς ολοένα και περισσότεροι συντάσσονται και επιθυμούν να συμβάλλουν στην πρωτοβουλία και να επικοινωνήσουν το μήνυμα της αντιμετώπισης του SARS-CoV-2. Ενωμένοι, με ύψιστη συναίσθηση ατομικής ευθύνης αλλά και μια γροθιά, σαν πρωταθλήτρια ομάδα.
Επόμενο βήμα, μάλιστα, θα είναι η ενημέρωση από τους κορυφαίους αθλητές μας για προγράμματα γυμναστικής κατ’ οίκον.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.