Η TUI ξεκινάει κρουαζιέρες με home port το λιμάνι του Ηρακλείου
Αναμένουν για φέτος διπλάσιες προσεγγίσεις κρουαζιερόπλοιων σύγκριση με το 2021 - Στην πόλη της Κρήτης και ο υπουργός Τουρισμού για την έναρξη της τουριστικής περιόδου
Παρουσία του υπουργού τουρισμού, Βασίλη Κικίλια του γενικού γραμματέα του υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής Μανώλη Κουτουλάκη των τοπικών αρχών του Ηρακλείου και της Κρήτης, η διοίκηση του Οργανισμού Λιμένος Ηρακλείου υποδέχτηκε σήμερα τον πρωί το κρουαζιερόπλοιο Mein Schiff 5 της TUI CRUISES,το οποίο θα πραγματοποιήσει κυκλικά δρομολόγια από το Ηράκλειο προς το Αιγαίο και εναλλακτικά προς το Ιόνιο σε 7ήμερες κρουαζιέρες.
Το πλοίο έχει Έλληνα πλοίαρχο τον Γιώργο Δήμου και συνολικά τρεις Έλληνες αξιωματικούς γέφυρες αλλά και όλη την ομάδα της μηχανής.
Κλείσιμο
Την ξενάγηση των δημοσιογράφων έκανε ο υποπλοίαρχος Γιάννης Καλαποθάκος.
«Η εταιρεία εμπιστεύεται τους Έλληνες αξιωματικούς γέφυρας και μηχανής διαχρονικά» μας εξήγησε μιας και «οι Έλληνες ναυτικοί έχουν άριστη εικόνα στο εξωτερικό για την ικανότητα τους και τις εμπειρίες τους» κατέληξε.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town