Κορωνοϊός: Η πανδημία έφτασε και στο Έβερεστ - Πρώτο κρούσμα σε ομάδα αναρρίχησης
Ήταν το πρώτο κρούσμα που διαπιστώθηκε στο όρος Έβερεστ, το οποίο άνοιξε ξανά για τους ορειβάτες αυτό το μήνα, για πρώτη φορά μετά την έναρξη της πανδημίας
Ο κορωνοϊόςέφτασε και στο όρος Έβερεστ, καθώς διαπιστώθηκε το πρώτο κρούσμα -σε μέλος ομάδας αναρρίχησης- από την έναρξη της πανδημίας.
Το μολυσμένο άτομο παραλήφθηκε από ελικόπτερο και τέθηκε σε απομόνωση σε νοσοκομείο στο Κατμαντού του Νεπάλ, την περασμένη εβδομάδα, ενώ η υπόλοιπη ομάδα υποχρεώθηκε να μπει καραντίνα σε καταφύγιο της περιοχής.
Η είδηση αυτή προέκυψε μετά το «άνοιγμα» του Έβερεστ για τους ορειβάτες μέσα στον Απρίλιο, για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της πανδημίας.
Αναφορικά με τον ορειβάτη που διαγνώστηκε θετικός στην Covid, αρχικά θεωρήθηκε πως έπασχε από πνευμονικό οίδημα μεγάλου υψομέτρου, ωστόσο κατά την άφιξή του στο νοσοκομείο, έκανε το σχετικό τεστ, που τον έβγαλε θετικό.
Κλείσιμο
Πέραν αυτού, δεν έχουν εντοπιστεί άλλα κρούσματα και οι ομάδες αναρρίχησης συνεχίζουν κανονικά τα προγράμματά τους.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town