Πόλεμος στην Ουκρανία - Ζελένσκι: Η Ρωσία έφερε τον κόσμο «στο χείλος της καταστροφής» με την κατάληψη του Τσερνόμπιλ
Ο Διεθνής Οργανισμός Ατομικής Ενέργειας συμφώνησε να βοηθήσει την ουκρανική κυβέρνηση στην επισκευή των ζημιών του παροπλισμένου πυρηνικού σταθμού του Τσερνόμπιλ - Τον Ρουμάνο πρωθυπουργό υποδέχτηκε ο Ζελένσκι στο Κίεβο
Ο Ουκρανός πρόεδρος Βολοντίμιρ Ζελένσκικατηγόρησε σήμερα τη Μόσχα ότι στην αρχή της ρωσικής εισβολής έφερε τον κόσμο «στο χείλος της καταστροφής» με την κατάληψη του σταθμού του Τσερνόμπιλ (σ.σ. όπου το 1986 σημειώθηκε το χειρότερο πυρηνικό ατύχημα στην Ιστορία).
«Ο κόσμος βρέθηκε εκ νέου στο χείλος της καταστροφής, γιατί για τον ρωσικό στρατό η περιοχή και ο σταθμός του Τσερνόμπιλ ήταν σαν οποιοδήποτε έδαφος για τη διεξαγωγή στρατιωτικών επιχειρήσεων», είπε ο Ζελένσκι σε συνέντευξη Τύπου στο Κίεβο με τον επικεφαλής του Διεθνούς Οργανισμού Ατομικής Ενέργειας, Ραφαέλ Γκρόσι.
Από την πλευρά του ο Γκρόσι δήλωσε ότι ο Διεθνής Οργανισμός Ατομικής Ενέργειας συμφώνησε να βοηθήσει την ουκρανική κυβέρνηση στην επισκευή των ζημιών του παροπλισμένουπυρηνικού σταθμού του Τσερνόμπιλ.
«Είναι εμφανές ότι υπάρχουν ζημιές και τις αξιολογούμε», δήλωσε ο Ραφαέλ Γκρόσι στη συνέντευξη Τύπου μετά την επίσκεψή του στο Τσερνόμπιλ.
Τον Ρουμάνο πρωθυπουργό υποδέχτηκε ο Ζελένσκι
Τον πρωθυπουργό της Ρουμανίας Νικολάε Τσιούκα υποδέχτηκε την Τρίτη στο Κίεβο ο Βολοντιμίρ Ζελένσκι.
Κλείσιμο
«Είμαστε ευτυχείς που σας συναντάμε. Χαιρόμαστε που βρήκατε τον χρόνο και την ευκαιρία να έρθετε στο Κίεβο σε μια τόσο δύσκολη στιγμή για την Ουκρανία. Αυτό είναι ένα σαφές μήνυμα της υποστήριξης της Ουκρανίας στον πόλεμο κατά της ρωσικής επιθετικότητας», δήλωσε ο Ουκρανός πρόεδρος.
Παράλληλα, ευχαρίστησε τη Ρουμανία για την υποστήριξή της, στο κομμάτι της άμυνας και της ανθρωπιστικής βοήθειας. Παράλληλα, ο Ζελένσκι εξέφρασε την ελπίδα ότι η Ρουμανία θα υποστηρίξει την Ουκρανία στην πορεία της προς την ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!