Ζαπορίζια: Έφτασε η αποστολή επιθεωρητών του Διεθνούς Οργανισμού Ατομικής Ενέργειας
Η αυτοκινητοπομπή περίπου είκοσι οχημάτων, τα μισά από τα οποία φέρουν την ένδειξη «UN» (OHE), και ένα ασθενοφόρο εισήλθαν στην πόλη
UPD:
Αποστολή επιθεώρησης του Διεθνούς Οργανισμού Ατομικής Ενέργειας (ΔΟΑΕ) έφτασε στην πόλη της Ζαπορίζιας, στη νότια Ουκρανία, καθώς βρίσκεται καθ'οδόν για την επίσκεψή του στον ομώνυμο ηλεκτροπαραγωγικό πυρηνικό σταθμό, ο οποίος τελεί υπό τον έλεγχο των ρωσικών δυνάμεων, σύμφωνα με δημοσιογράφους του AFP.
Η αυτοκινητοπομπή περίπου είκοσι οχημάτων, τα μισά από τα οποία φέρουν την ένδειξη «UN» (OHE), και ένα ασθενοφόρο εισήλθαν τις πρώτες απογευματινές ώρες σήμερα στην πόλη, σύμφωνα με τους δημοσιογράφους του AFP που βρίσκονται εκεί.
Η Ζαπορίζια βρίσκεται σε απόσταση περίπου 120 χιλιομέτρων από τον πυρηνικό σταθμό, τον μεγαλύτερο στην Ευρώπη.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.